تهاتر چیست؟ +[ شرح کامل و دقیق انواع تهاتر ]

تهاتر چیست؟ +[ شرح کامل و دقیق انواع تهاتر ]

اگر به دنبال آشنایی با انواع تهاتر هستید، و علاقه دارید به طور کامل با شرح تهاتر به زبان ساده و حقوقی آشنا شوید پس با ما در ادامه این مطلب از وبلاگ تهاتر ایران همراه باشید.

زمانی که یک فرد در مقابل فرد دیگری متعهد شده یا مدیون می شود، ملزم به انجام آن تعهد یا پرداخت آن دین در زمان مقرر و طبق شرایط مابین بدهکار و طلبکار است و بنابر این قانونا می توان کسی را که به تعهد خود عمل نمی کند ، تعقیب کرد و او را الزم به انجام تعهد کرد.

با این وجود، قانون مدنی مواردی را پیش بینی کرده است که با انجام گرفتن آن موارد، تعهد از بین می رود و مدیون در برابر طلبکار خود بری می شود. قانون مدنی به مواردی که منجر به خاتمه تعهد می شود ، اسباب سقوط تعهد می گوید ، یکی از این اسباب سقوط تعهد ، تهاتر است که دارای شرایط و احکام خاصی است و لازم است مورد توجه قرار گیرد.

به همین دلیل، در این مقاله به بررسی مفهوم تهاتر می پردازیم. با این توضیح که ابتدا به این سوال پاسخ می دهیم که تهاتر چیست و شرایط آن را بیان می کنیم و سپس انواع تهاتر را که عبارتند از تهاتر قهری ، تهاتر قراردادی و تهاتر قضائی توضیح خواهیم داد.

تهاتر چیست؟

تعهداتی که افراد در مقابل یکدیگر بر عهده دارند مانند تعهد به انجام کار در قرارداد، با روش های مختلفی ساقط شده و از بین می رود. پرداخت دین توسط مدیون و انجام تعهد توسط متعهد، اقاله تعهد با توافق متعهد و متعهدله و مالکیت ما فی الذمه ازجمله مواردی است که موجب سقوط تعهد و از بین رفتن آن می شود.

یکی از روش هایی که موجب سقوط و از بین رفتن تعهد شده و باعث می شود که متعهد یا مدیون در مقابل متعهدله یا طلبکار بری شود، تهاتر است. ماده 294 قانون مدنی در تعریف تهاتر مقرر داشته: «وقتی دو نفر در مقابل یکدیگر مدیون باشند بین دیون آنها به یکدیگر بطریقی که در مواد ذیل مقرر است تهاتر حاصل می شود».

برای درک بهتر ماده فوق و مفهوم تهاتر، این مثال را در نظر بگیرید: فرض کنید شخص اول به شخص دوم مبلغ 2 میلیون تومان بدهکار است و باید این مبلغ را به او بدهد. در این شرایط شخص اول متعهد به پرداخت بدهی 2 میلیون تومانی خود است اما بعد از گذشت مدتی شخص دوم کالایی را به ارزش 2 میلیون تومان از شخص اول خریده و بنابراین متعهد می شود که بابت خرید کالا ، 2 میلیون تومان را به وی پرداخت کند.

در این شرایط ، دو راه حل قابل تصور است: 

روش اول: شخص اول 2 میلیون تومان را به شخص دوم پرداخته و شخص دوم نیز مجددا 2 میلیون تومان را به شخص اول بپردازد.

روش دوم: ازآنجا که پرداخت به روش اول منطقی نبوده، عقل حکم می کند که این دو دین در برابر هم ساقط شوند که به این وضعیت در حقوق تهاتر می گویند . بدین ترتیب، نه شخص اول لازم است پولی را به شخص دوم بپردازد و نه شخص دوم ملزم به پرداخت وجهی به شخص اول خواهد بود.

بنابراین در پاسخ به این سوال که تهاتر چیست؟ باید گفت، تهاتر ساقط شدن دو دین در مقابل یکدیگر است به سبب مدیون شدن متقابل دو فرد در مقابل یکدیگر.

برای اینکه بین دو دین تهاتر حاصل شود، لازم است که دو دین از یک جنس باشند. مثلا هر دو پول باشند یا کالای مشابه یکدیگر مثلا برنج باشند. بنابراین بین دو دینی که از یک جنس نیستند، تهاتر حاصل نمی شود. به علاوه زمان و مکان پرداخت دو تعهد نیز باید مانند هم باشد.

ساده ترین توضیح برای تهاتر

تهاتر یک واقعه حقوقی بوده و در موارد مختلفی انجام می شود. مثلا تهاتر ملک با ملک، تهاتر ملک با خودرو، تهاتر ملک با مصالح و غیره.

تهاتر یعنی مساوات و یکدیگر را تکذیب کردن که در اصطلاح حقوقی به معنی برطرف شدن دو دین (دین های دو طرف معامله) است که می توانند شی مثلی یا وجه نقد باشند. این دو دین تا اندازه ای هستند که بتوانند باهم برابری کنند. اولین موضوعی که در تهاتر اهمیت دارد، این است که دو موضوع تهاتر باید با یکدیگر همجنس باشند.

در قانون مدنی از تهاتر به عنوان یکی از اسباب سقوط تعهدات یاد شده است. همچنین تهاتر یک واقعه حقوقی است و اراده طرفین قرارداد در آن هیچ نقشی ندارد. تهاتر به لحاظ حقوقی یعنی اجرای دو تعهد در مقابل هم، از مهمترین شروط این قرارداد این است که دو دین مورد معامله مسلم و معلوم باشد.

معرفی انواع تهاتر

تهاتر انواع مختلفی دارد و مطابق قانون، تهاتر به سه نوع تهاتر قهری ، تهاتر قراردادی و تهاتر قضائی تقسیم می شود. در ادامه به توضیح انواع تهاتر می پردازیم : 

تهاتر قهری

ماده ۲۹۵ قانون مدنی در تعریف تهاتر قهری مقرر داشته: « تهاتر قهری است و بدون اینکه طرفین تراضی نمایند حاصل می شود.»

با توجه به ماده فوق، تهاتر قهری که یکی از انواع تهاتر است، تهاتری است که، اراده دو طرف تعهد اثری در آن ندارد و تهاتر بدون دخالت آنها واقع شده و موجب سقوط دو دین و دو تعهد درز مقابل یکدیگر می شود.

تهاتر قراردادی

تهاتر قراردادی نیز یکی دیگر از انواع تهاتر است. گفتیم برای اینکه تهاتر قهری بین دو تعهد از جمله تعهدات طرفین در سند تعهد به انتقال​ انجام گیرد، لازم است که دو دین از یک جنس باشند. به علاوه زمان و مکان پرداخت دو تعهد نیز باید مانند هم باشد. حال اگر یکی از این شرایط تهاتر قهری وجود نداشته باشد، دو طرف تعهد می توانند درباره سقوط تعهد به واسطه تهاتر توافق کنند. مانند زمانی که دو تعهد از نظر جنس با هم متفاوت است، دو طرف با توافق قراردادی می توانند تعهد خود را در برابر دیگری ساقط کنند که به چنین تهاتری، تهاتر قراردادی گفته می شود.

تهاتر قضائی

تهاتر قضایی یکی از انواع تهاتر است و در واقع تهاتری است که زمانی صورت می گیرد که دادگاه پس از رسیدگی به پرونده دو تعهد یا دو دین در مقابل یکدیگر، شرایط تهاتر میان آن دو را احراز کرده و حکم بر تهاتر صادر کند.

سوالات متداول در مورد تهاتر و انواع آن

در ادامه این مطلب سوال های متداول در مورد تهاتر و انواع مدل های تهاتر را خدمتتان بیان خواهیم کرد

تهاتر چیست؟

تهاتر ساقط شدن دو دین در مقابل یکدیگر است به سبب مدیون شدن متقابل دو فرد در مقابل یکدیگر و برای اطلاع از جزییات بیشتر و شرح ساده تر در مورد تهاتر، متن مقاله را بخوانید.

انواع تهاتر شامل چه مواردی است؟

انواع تهاتر مطابق قانون بر سه نوع است که عبارتند از تهاتر قهری، تهاتر قراردادی و تهاتر قضائی. برای اطلاع از جزییات متن مقاله را مطالعه کنید.

برای اینکه بین دو دین تهاتر حاصل شود باید چه شرایطی وجود داشته باشد؟

برای اینکه بین دو دین تهاتر حاصل شود لازم است که دو دین از یک جنس باشند به علاوه زمان و مکان پرداخت دو تعهد نیز باید مانند هم باشد و برای اطلاع از جزییات متن مقاله را مطالعه کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا