تهاتر آسانسور چیست؟ + (روش انجام تهاتر آسانسور و پله برقی)

تهاتر آسانسور چیست؟ + (روش انجام تهاتر آسانسور و پله برقی)

در روزهایی که دلار به‌شدت بالا می‌روند و نقدینگی بسیار پایین آمده است، تهاتر کردن آسانسور برای سازندگان بسیار معمول و رایج شده است. تهاتر آسانسور از حیث متریال و قطعات به تناسب کیفیت و مرغوبیت اقلام پروژه بستگی دارد. آسانسور تهاتری می‌تواند وارداتی یا تولید داخلی باشد. با توجه به اینکه همه قطعات آسانسور در داخل تولید نمی‌شود آسانسورهای داخل به نحوی ترکیبی شامل قطعات تولید داخل و اقلام وارداتی می‌شوند.

مالکان پروژه‌های ساختمانی لوکس و صاحب برند معمولاً آسانسورهای پکیج وارداتی را خرید می‌کنند. ولی در پروژه‌های ساختمانی معمولی و متوسط، به لحاظ اقتصادی شدن قیمت تمام شده آسانسور از آسانسورهای داخلی و یا آسانسورهای ترکیبی ایرانی و چینی استفاده می‌شود.

حال اینکه خیلی از سازندگان ترجیح می‌دهند به جای اینکه پول نقد برای معامله‌ها پرداخت کنند، در ازای دریافت آسانسور برای پروژه ساختمانی، از گزینه تهاتر ملک بهره ببرند. سازندگان و تولیدکنندگان آسانسور هم با توجه به وضعیت بازار به جای اینکه به دنبال پول نقد باشند، در ابتدا سعی می‌کنند با تهاتر کردن آسانسور با ملک به خواسته خود برسند و در صورت نیاز ملک به دست آمده را معامله کنند.

در این مقاله از تهاتر ایران به این خواهیم پرداخت که تهاتر آسانسور چیست، چطور انجام می‌شود، برای چه کسانی مناسب است و همچنین نکات کلیدی و مهم که در زمان تهاتر کردن آسانسور باید به آن توجه کرد را بیان می‌کنیم. البته اگر می‌خواید کامل بدانید تهاتر چیست و چه شکل‌هایی دارد مقاله مرتبط با آن را بخوانید.

دلایل مهم برای تهاتر آسانسور

تهاتر آسانسور، یکی از موارد تهاتر مصالح ساختمانی در اجرای پروژه‌های بزرگ ساختمانی است. در این روش تولیدکننده، آسانسور مورد نیاز پروژه را تأمین می‌کند و کارفرما در مقابل تأمین و اجرای آسانسور از همان ملک یا آپارتمان به‌عنوان دستمزد واحد ساختمانی به تولیدکننده واگذار می‌کند.

تصویر سه درب آسانسور
آسانسور یکی از مصالح ساختمانی با معاملات تهاتری بالاست

با تهاتر آسانسور، کارفرما بدون اینکه پولی پرداخت کند، در شرایط رکود بازار مسکن و کمبود نقدینگی پروژه خود را تکمیل می‌کند.

از تأمین تا اجرای آسانسور با قرارداد تهاتری

آسانسور و پله برقی، وسایل حمل‌ونقل عمومی در ساختمان‌ها و مکان‌های شلوغ و پررفت‌وآمد استفاده می‌شود. آسانسور، نوعی وسیله حمل‌ونقل عمودی است که افراد یا کالاها را بین طبقه (سطوح، عرشه) یک ساختمان، کشتی یا سازه دیگر جابجا می‌کند. معمولاً آسانسورها، توسط موتورهای الکتریکی تغذیه می‌شوند که کابل‌های کششی و سیستم‌های ضد وزنه مانند بالابر را تحریک می‌کنند، اگرچه برخی از مایع هیدرولیک پمپ برای بلند کردن پیستون استوانه‌ای مانند جک استفاده می‌کنند.

حال خیلی از شرکت‌ها تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی آسانسور را تهاتر می‌کنند. خیلی از شرکت‌ها حتی خدمات اجرای آن را نیز به عهده می‌گیرند. اینکه کدام نوع بهتر و مناسب‌تر است بستگی به دو طرف قرارداد دارد؛ زیرا در یک تهاتر قراردادی مناسب، هر دو طرف معامله باید سود کنند.

تهاتر آسانسور وارداتی یا تهاتر آسانسور ساخت داخل؟

 آسانسور تهاتری اعم از آسانسور پکیج وارداتی و آسانسور ترکیبی طبق پیشنهاد شرکت آسانسوری و موافقت کارفرما یا سازنده خریداری می‌شود. البته با در نظر گرفتن قیمت پروژه و متریال مصرفی ساختمان که بر روی قرارداد تهاتر اثرگذار خواهد بود.

تهاتر آسانسور پکیج وارداتی معمولاً بسیار گران است اما با توجه به افزایشی که در قیمت واحدهای پروژه ایجاد می‌کند، در قیمت تمام شده پروژه دیده نمی‌شود؛ اما تهاتر آسانسور ترکیبی بسیار ارزان و مناسب است و در صورت دقت در انتخاب متریال و نصب صحیح و درست می‌تواند به‌صرفه‌تر هم باشد.

آسانسور رو کار در حال بالا رفتن از ساختمان - تهاتر آسانسور
انواع آسانسور روکار، توکار و پله برقی مورد تهاتر با ملک و دیگر محصولات قرار میگیرد

به‌هرحال، بسیاری از شرکت‌های ارائه‌دهنده آسانسور این توانایی و پتانسیل را دارد که آسانسور تهاتری را چه پکیج وارداتی و چه ترکیبی را به‌صورت نقدی، اعتباری و تهاتری برای پروژه‌های ساختمانی تهیه، فروش و با کادری مجرب و متخصص نصب کنند.

شرایط تهاتر آسانسور

گاهی ممکن است هزینه آسانسور انتخابی بالاتر از حد قیمت ملک باشد. آسانسور تهاتری می‌تواند به‌صورت بخشی نقد و بخشی تهاتری انجام می‌شود. مثلاً بین ۳۰ تا ۵۰ درصد نقد و الباقی با واحدهای ساختمانی یا املاک و مستغلات تهاتر می‌شود. مگر اینکه واحدهای ساختمانی اولاً آپارتمان‌های مسکونی باشند و ثانیاً به لحاظ قیمتی و متریال گران‌قیمت و مناسب باشند. معمولاً در این صورت تا سقف صد در صد نیز می‌توان تهاتر کرد.

در ایران تهاتر می‌توانید به کمک شرکت‌های آسانسوری در پروژه‌های ساختمانی آسانسور تهاتر کنید. همچنین اگر قصد تهاتر داشته باشید با توجه به توانایی مالی و علاقه خود در فروش اعتباری یا تهاتری آسانسورهای مجتمع‌های مسکونی، تجاری، اداری و اقامتی می‌توانید اقدام کنید.

انواع آسانسور قابل تهاتر

تهاتر آسانسور داخلی

آسانسورهای ساخت داخل معمولاً قیمت کمتری دارند و برای تهاتر کردن با ملک مناسب هستند. اما گاهی در پروژه‌های بزرگ امکان تهاتر کردن آسانسور ساخت داخل وجود ندارد و پیمانکار ترجیح می‌دهد از آسانسور وارداتی و برند معتبر استفاده کند

تهاتر آسانسور وارداتی

آسانسورهای وارداتی معمولاً قیمت بالایی دارند و هزینه بسیاری را روی دست پیمانکار می‌گذارند. به همین دلیل پیمانکار برای اینکه در میانه پروژه نقدینگی کمی دارد، ترجیح می‌دهد از قرارداد تهاتر آسانسور بهره ببرد و در عوض آن آپارتمان یا ملکی را در اختیار تأمین کننده آسانسور بگذارد.

تهاتر پله برقی

حتی پله برقی و تجهیزات مورد استفاده آن نیز قابل تهاتر است. پله برقی نوعی آسانسور است که به‌صورت پله متحرک در ساختمان‌های اداری و تجاری بزرگ برای رفت‌وآمد عمومی استفاده می‌شود. پله برقی نوعی حمل‌ونقل عمودی به‌صورت پله متحرک است که افراد را در بین طبقه‌های یک ساختمان حمل می‌کند. این شامل زنجیره‌ای از موتور است که قدم‌های جداگانه‌ای در مسیر پیاده‌سازی می‌کند که بر روی یک جفت مسیر چرخه می‌دهد که آن‌ها را به‌صورت افقی نگه می‌دارد.

پله برقی‌ها در سراسر جهان در مکان‌هایی استفاده می‌شوند که آسانسور غیرعملی باشد. مناطق اصلی استفاده شامل فروشگاه‌های بزرگ، مراکز خرید، فرودگاه‌ها، سیستم‌های حمل‌ونقل (ایستگاه‌های راه‌آهن / راه‌آهن)، مراکز همایش، هتل‌ها، عرصه‌ها، استادیوم‌ها و ساختمان‌های عمومی است.

تهاتر پله برقی- تصویر دو پله برقی از زاویه پایین
پله برقی هم در بسیاری از پروژه های تجاری مورد تهاتر قرار میگیرد

نحوه انجام تهاتر آسانسور و پله برقی

برای تأمین و اجرای آسانسور و پله برقی برای پروژه‌های ساختمانی، اداری یا تجاری ابتدا تعداد طبقات و ایستگاه آسانسور و حجم کار مشخص می‌شود. قیمت اولیه به مشتری داده می‌شود. بعد از اینکه بین مشتری و پیمانکار توافق حاصل شد مراحل ذیل انجام و بعد از آن آسانسور و پله برقی پروژه بر اساس استاندارد روز تحویل مشتری داده می‌شود.

در ادامه روش اجرای آسانسور شرح داده شده است. البته ممکن است بعضی از مراحل آن با توجه به نیاز دو طرف قرارداد جابجا شود:

 • قرارداد تهاتر بین تأمین کننده آسانسور و پیمانکار سازنده ساختمان بسته می‌شود.
 • پروژه امکان‌سنجی می‌شود.
 • اندازه‌گیری و برآوردهای لازم و ضروری انجام می‌شود.
 • نقشه و محاسبات مورد نیاز آماده می‌شود.
 • پیش فاکتور از برآورد قیمت‌ها و قرارداد اولیه تحویل مشتری می‌شود.
 • قرارداد نهایی با مشتری برای تأمین و اجرای آسانسور و پله برقی پروژه منعقد می‌شود.
 • آسانسور و پله برقی اجرا و نصب می‌شود.
 • مکانیکال آسانسور و پله برقی اجرا و نصب می‌شود.
 • بر کار عمرانی و بنایی اجرا و نصب آسانسور و پله برقی نظارت می‌شود.
 • آسانسور و پله برقی در سه مرحله از نظر تأیید کیفیت بازرسی می‌شوند.
 • آسانسور و پله برقی راه‌اندازی و تحویل سازمان استاندارد می‌شود.
 • گواهینامه کیفیت آسانسور و پله برقی به مشتری ارائه می‌شود.
 • صورتحساب نهایی با پیمانکار به‌صورت تهاتری تسویه می‌شود.
 • قرارداد سرویس و نگهداری از آسانسور و پله برقی منعقد می‌شود.

تهاتر آسانسور و پله برقی در تهاتر ایران

اگر تامین کننده آسانسور هستید و قصد تهاتر دارید و یا اگر سازنده و پیمانکار هستید و می‌خواهید برای پروژه خود آسانسور تهیه کنید، ایران تهاتر می‌تواند برای تهاتر کردن انواع آسانسور به شما کمک کند. کافی است سری به سایت اصلی ما بزنید و از بین آگهی‌های متنوع تهاتر آسانسور در سراسر ایران، موردنظر خود را پیدا کنید.

توجه داشته باشید در هر نوع تهاتری باید نکات مربوط به تهاتر را بدانید و به درستی اجرا کنید تا مشکلی در قرارداد شما به وجود نیاید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا