تهاتر اسکلت بتنی (همه چیز در مورد معاملات تهاتری سازه بتن)

تهاتر اسکلت بتنی (همه چیز در مورد معاملات تهاتری سازه بتن)

یکی از انواع متعارف تهاتر مصالح ساختمانی که در صنعت ساختمان مورد معامله قرار می‌گیرد، تهاتر اسکلت بتنی است. اینکه تهاتر اسکلت بتنی چیست؟ در تهاتر اسکلت لازم است چه قوانین و مقرارتی را در نظر داشته باشیم؟ آیا تهاتر سازه بتنی به صرفه است یا خیر جز سوال‌هایی است که در این مقاله از تهاتر ایران به آن پاسخ خواهیم داد.

تهاتر اسکلت بتنی چطور انجام می‌شود؟

در تهاتر اسکلت بتنی گاه افراد اقدام به تعویض و یا تاخت زدن سازه بتنی با ملک می‌کنند. در حالت کلی تهاتر به این صورت است که دو دین برابر، یکدیگر را از ارزش ساقط می‌کنند. پس لازم است توافقاتی که طرفین در قبال یکدیگر متعهد به انجام آن می‌شوند ارزش یکسانی داشته باشد.

این ارزش‌گذاری یا با موافقت طرفین تهاتر تعیین می‌شود و یا از یک کارشناس بی‌طرف برای مشخص کردن بهای عوضین کمک می‌گیرند. در تهاتر عنوان می‌شود که دیون باید از یک جنس باشند. درصورتی‌که دیون از یک جنس نباشند تهاتر در دسته تهاتر قراردادی می‌گنجد.

سازه بتنی استراکچر دار - تهاتر سازه بتنی
اجرا نمای بتنی را نیز می توان تهاتر کرد

تهاتر اجرای اسکلت بتنی یکی از راه‌های به سرانجام رسانیدن معامله است. یکی دیگر از مزیت‌های معاملات تهاتری و تهاتر اجرای اسکلت بتنی زمانی است که طرفین قصد دارند به سود بیشتری برسند. با استفاده از تهاتر پیمانکاران دیگر نگرانی درباره تأمین مواد و مصالح لازم برای پیشبرد پروژه ندارند. بلکه می‌توانند آن را به‌صورت تهاتر به شرکت‌های مربوطه و پیمانکاران واگذار کنند.

اشکال تهاتر اجرای اسکلت بتنی

در رابطه با تهاتر اسکلت سازه بتنی شاید پرداختن به معنای تهاتر خالی از لطف نباشد. تهاتر به معنی الزام به انجام تعهد به‌صورت دوطرفه است. به این صورت که طرفین متقابلاً دینی بر گردن یکدیگر دارند و درصورتی‌که یکی از طرفین قرارداد در انجام تعهدات خود کوتاهی کند، امکان پیگرد قانونی و ملزم کردن او به اجرای تعهد وجود دارد. تهاتر را می‌توان شکل جدید از معاملات پایاپای گذشته دانست. 

تهاتر شامل سه زیرمجموعه است که تهاتر قهری، تهاتر قضایی و تهاتر قراردادی را شامل می‌شود. البته تهاتر ایقاعی نیز شکلی از تهاتر است که در سال‌های اخیر مورد استفاده بسیار است.

تهاتر اسکلت بتنی در هر سه حالت تهاتر ممکن است اتفاق بیافتد اما معمولاً تهاتر قراردادی اسکلت بتنی با ملک و آپارتمان از اشکال پراستفاده این تهاتر است.

تهاتر سازه بتنی در ایران

تهاتر سازه بتنی و تهاتر سقف بتنی دو مدل از پرطرفدارترین و پرکاربردترین انواع تهاتر سازه هستند. سازه‌ها اکثراً به‌صورت تمام بتنی ساخته نمی‌شوند. اما به دلیل مزیت‌های بی‌شماری که اجرای سازه با بتن به دنبال دارد پیمانکاران عموماً بخش‌هایی مانند سقف و اسکلت‌بندی را به‌صورت بتنی پیاده‌سازی می‌کنند. در تهاتر سازه بتنی گاه با پیمانکاران و سازندگان توافق می‌شود که در ازای انجام همه یا بخشی از پروژه ملکی به آن‌ها تعلق یابد. ملک واگذاری شده به پیمانکار می‌تواند بخشی از پروژه در حال ساخت باشد.

دیوار سیمانی با بتن اکسپوز
از اسکلت بتنی تا بتن اکسپوز امکان تهاتر بتن را دارد

تهاتر اسکلت همیشه حالت قراردادی به خود می‌گیرد به این صورت که پیمانکار موظف است سازه را مطابق با نظر کارفرما پیش ببرد. البته در مواقعی تهاتر سازه بتنی آماده با ملک و یا هر عوض دیگری انجام می‌گیرد. به این معنی که سازه مطابق با قرارداد و نظر کارفرمای قبلی تا اندازه‌ای پیش رفته است و روند ساخت پروژه بنا به دلایلی متوقف گردیده است.

شرایط و قوانین تهاتر اسکلت بتنی

تهاتر برای اسکلت بتنی را می‌توان یکی از معامله‌های پرطرفدار دانست که قوانین و شرایط خاص خود را دارد. برای داشتن تجربه‌ای مثبت در نتیجه تهاتر ملک لازم است قرارداد مربوطه با دقت و توجه کافی تهیه و تنظیم شود. کوتاهی در این بخش ممکن است ضررهای جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

بند اول قرارداد تهاتر اسکلت بتنی به مشخص کردن روابط طرفین و مشخصات آن‌ها می‌پردازد. درصورتی‌که اشخاص حقوقی طرفین معامله باشند حضور نمایندگان قانونی آن‌ها الزامی است. از جمله مشخصاتی که ذکر آن در قرارداد لازم است می‌توان به نام و نام خانوادگی، شماره ملی و یا شماره ثبت شرکت، نشانی، شماره تلفن و شماره همراه اشاره کرد. گاه طرفین قرارداد با عناوین کارفرما و پیمانکار مشخص می‌شوند. اما گاهی از عناوینی چون طرف اول و طرف دوم و یا معاوض و متعاوض نیز استفاده می‌شود.

قرارداد تهاتر اسکلت بتنی

درصورتی‌که هر دو یا یکی از طرفین قرارداد تهاتر اسکلت بتنی، از جمله اشخاص حقوقی باشند لازم است مدارک مربوط به نماینده یا نمایندگان قانونی دقیقاً مورد بررسی قرار گیرد. همچنین لازم است حدود اختیارات نماینده به‌صورت دقیق کنترل شود تا راه بر متخلفین بسته شود.

تمام مواردی که رعایت آن برای طرفین معامله حائز اهمیت است باید در قرارداد ذکر شود. تعهدات پیمانکار ساختمان و کارفرما و همچنین تاریخ تحویل عوض نیز باید دقیقاً مشخص شود. در صورت تمایل طرفین می‌توانند جریمه‌ای برای دیرکرد تعیین کنند تا ضرر و زیان احتمالی (در صورت تأخیر) جبران شود. به‌علاوه لازم است عوض قرارداد به‌صورت دقیق مشخص شود. در غیر این صورت ممکن است در حق یکی از طرفین اجحاف شود.

طریقه تهیه مصالح، تاریخ آغاز عملیات، تاریخ تحویل به‌صورت دقیق و چگونگی اجرای پروژه از جمله دیگر مواردی است که باید به‌صورت دقیق در قرارداد تهاتر اسکلت بتنی ذکر شود. همچنین لازم است در یکی از بندها محل اجرای پروژه به همراه نشانی عنوان شود.

باید تمام مراحلی که پیمانکار موظف به انجام آن‌هاست دقیقاً در قرارداد ذکر شود. علاوه بر این لازم است نقشه‌های ترسیم شده ابتدایی بنا در اختیار پیمانکار و در پیوست قرارداد باشند.

نکات قابل توجه در تهاتر اسکلت بتنی

پیش از هرگونه اقدام برای تهاتر اسکلت لازم است ابتدا از متراژ بنا و کاری که قرار است انجام شود به درستی آگاه باشید. علم به این موارد کمک می‌کند تا از ارزش کار و قیمت نهایی باخبر شوید و روند تهاتر یا معاوضه را به‌صورت عادلانه‌تری پیش ببرید.

در تهاتر اسکلت بتنی توجه داشته باشید که اجرای اسکلت بتنی مراحل متفاوتی دارد، این مراحل شامل پی، ستون، تیرهای اصلی، سقف و دیوار است. هر یک از این مراحل خود شامل زیرمجموعه‌های متفاوتی است که باید به‌درستی و کامل انجام شوند.

با گروه پیمانکار درباره اینکه کار را تا چه مرحله‌ای پیش خواهند برد به توافق برسید و آن‌ها را موظف کنید که پروژه را مطابق با نظرات تیم مهندسی و نظارت هماهنگ کند. بهتر است برای جلوگیری از هرگونه اشتباه و یا سهل‌انگاری جریمه‌ای را تعیین و آن را در قرارداد ذکر کنید.

کارگران روی سقف بتنی در حال اجرای سازه بتنی
سقف بتنی نیز یکی از شرایط معامله های تهاتر اسکلت بتنی است

برای اطمینان از کیفیت کار مخصوصاً در پروژه‌های بزرگ لازم است آزمایش‌هایی در جهت سنجش مقاومت و کیفیت بتن به‌کاررفته در اسکلت بتنی انجام گیرد. بهتر است تیم پیمانکار را نسبت به این مسئله آگاه کنید تا بی‌دقتی دراین‌باره موجب از دست رفتن زمان و هزینه نشود. به‌علاوه توصیه می‌شود از نمونه کارهای تیم بازدید کنید و درباره خوش‌قولی آن‌ها در جامه عمل پوشانیدن به تعهداتشان اطمینان حاصل کنید.

تهاتر اجرای سقف بتنی

همان‌طور که گفتیم انجام معاملات تهاتری در صنعت ساخت‌وساز توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است. در این صنعت مهندسان و پیمانکاران برای تهیه مواد و مصالح مورد نیاز خود از معاملات تهاتری استفاده می‌کنند. به این صورت که در ازای دریافت مواد و مصالح مصرفی یک واحد ملک، آپارتمان یا … را واگذار کنند.

تهاتر اجرای سقف بتنی نیز به همین صورت است. پیمانکاران اجرای سقف بتنی را به افراد یا شرکت‌های متخصص در این زمینه واگذار می‌کنند و در مقابل تعهد می‌دهند طبق توافق‌های صورت گرفته آپارتمان، زمین یا … را واگذار کنند. این روش کمک می‌کند هر دو طرف معامله بدون پرداخت وجه نقد نیازهای خود را برطرف کنند.

تهاتر ایران پس از سال‌ها تجربه حرفه‌ای در بخش قراردادهای تهاتری با شرکت‌هایی طرف قرارداد شده است که از پتانسیل و حسن سابقه تهاتر برخوردارند. پس این شرکت می‌تواند شرکت‌های توانمند در حوزه ساخت، تأمین و اجرای اسکلت فلزی و بتنی را به شما معرفی کند.

روش‌های متداول تهاتر سازه بتنی

تهاتر کردن بتن روش‌های مختلف و متنوعی دارد که بسته به شرایط قرارداد، دو طرف می‌توانند از آن سود ببرند

  • تهاتر تأمین بتن: یکی از روش‌های تهاتر کردن بتن، تأمین بتن مورد نیاز برای اجرای پروژه ساختمانی است. در این مدل، تأمین کننده بتن فقط بتن و مصالح مورد نیاز را در اختیار سازنده قرار می‌دهد و طرف دیگر قرارداد در ازای مصالح، آپارتمان یا ملک مورد معامله را در اختیار تأمین کننده می‌گذارد. اجرای سازه بتنی در این روش به عهده خود سازنده خواهد بود.
  • تهاتر اجرای سازه بتن: یکی از روش‌های تهاتر کردن بتن، اجرای سازه بتنی مورد نیاز برای اجرای پروژه ساختمانی است. در این مدل، فقط اجرا کردن سازه بتنی به عهده طرف اول است و تأمین بتن مورد نیاز را خود سازنده انجام می‌دهد
  • تهاتر تأمین و اجرا بتن: در این روش از تأمین بتن تا اجرای سازه بتنی به عهده طرف اول تأمین کننده بتن است و سازنده یا پیمانکار فقط کار نظارت را بر عهده می‌گیرد.

تهاتر اسکلت بتنی را با اطمینان انجام دهید

تحقیق درباره طرف مقابل قرارداد تهاتر اسکلت بتنی به هر دو طرف توصیه می‌شود. علاوه بر آنکه باید ارزش ریالی عوضین مشخص شود لازم است بهایی را تحت عنوان درصد قابل کاهش یا افزایش برای موارد پیش‌بینی‌نشده در نظر داشته باشید.

به‌عنوان‌مثال بهای بتن در هر متر مکعب محاسبه شده و برآورد قیمتی برای کل پروژه صورت می‌گیرد. درصورتی‌که بهای بتن دچار تغییر شود می‌توان درصد قابل کاهش و قابل افزایش را اعمال کرد. لازم است تیم نظارت و مهندسین ناظر پروژه به‌درستی تمام مراحل کار را در نظر داشته باشند. درصورتی‌که پیمانکار مطابق با قرارداد به تمام وعده‌های ذکر شده عمل کرد کارفرما نیز ملزم به تسلیم عوض و پرداخت بهای تعیین شده است.

سه جرثقیل تاور روی برج نیمه ساز
از تامین مصالح بتن تا اجرا سازه بتنی قابل تهاتر است

لازم است از اسناد و قرارداد عقد شده و پیمان‌های صورت گرفته کپی‌هایی تهیه شده و در اختیار طرفین قرار داده شود.

تهاتر سازه بتنی هم مانند هر تهاتر دیگری مثل تهاتر آجر و…. پیش نیازهایی دارد که باید رعایت شود. داشتن یک قرارداد مطمئن و قابل دفاع اولین چیزی است که باید به آن توجه کنید تا مشکلی برایتان به وجود نیاید. اگر علاقه دارید دقیق‌تر بدانید تهاتر چیست و چه انواعی دارد پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوط به تهاتر چیست را مطالعه کنید.

سؤال‌های متداول در مورد تهاتر اسکلت بتنی

تهاتر سازه بتنی چیست؟

در تهاتر برای اسکلت بتنی طرفین اقدام به تاخت زدن سازه بتنی با ملک می‌کنند. این کار یکی از راه‌های به سرانجام رسانیدن معامله است.

پیش از عقد قرارداد تهاتر اسکلت بتنی به چه نکاتی توجه کنیم؟

تحقیق درباره طرف مقابل قرارداد، همین‌طور می‌بایست ارزش ریالی عوضین مشخص شود لازم است بهایی را تحت عنوان درصد قابل کاهش یا افزایش برای موارد پیش‌بینی‌نشده در نظر داشته باشید.

تهاتر اسکلت بتنی چه کاربردی دارد؟

تهاتر اسکلت فلزی و بتنی روشی متداول در بازار ساخت‌وساز امروزی است و که یک طرف قرارداد در ازای اجرای اسکلت بتنی، ملک یا آپارتمانی را از طرف دیگر قرارداد دریافت می کند. این کار بدون رد و بدل کردن پول و نقدینگی، باعث افزایش رونق در صنعت ساختمان می شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا