تهاتر مصالح ساختمانی چیست؟

تهاتر مصالح ساختمانی چیست؟

تهاتر مصالح ساختمانی یکی دیگر از زمینه‌های معاوضه است که در وضعیت اقتصادی تاثیر خوبی داشته و به بهبود روند آن کمک کرده است. در این مطلب از تهاتر ایران در مورد دلایل استفاده از تهاتر تجهیزات ساختمانی صحبت خواهیم کرد. مزایای آن و قوانین انجام آن را می‌گوییم. در نهایت بهترین روش تهاتر مصالح ساختمانی را معرفی می‌کنیم.

یکی از موضوعاتی که در حال حاضر تاثیر خوبی بر وضعیت اقتصادی گذاشته و بسیار مورد توجه قرار می گیرد، تهاتر مصالح ساختمانی است. در شرایط فعلی با کمبود نقدینگی در صنعت ساخت و ساز مواجه هستیم، از این رو پیمانکاران و فعالان حوزه ساختمان به ازای تامین خدمات و مصالح مورد نیاز، واحدهای ساختمان خود را واگذار می کنند، این گونه برای خرید متریال هیچ پولی پرداخت نمی شود.

این معامله که تهاتر نام دارد مورد استقبال افراد قرار دارد و در اکثر امور ساختمانی اعمال می شود. تهاتر از نظر لغوی به معنای معاملات پایاپای و برابر شدن است. در واقع در چنین معاملاتی دو طرف نیازهای یکدیگر را تامین می کنند و به نحوی هم بدهکار و هم بستانکار به شمار می آیند. هیچ پرداخت نقدی در تهاتر صورت نمی گیرد اما دو طرف نسبت به یکدیگر تعهد دارند و نیاز یکدیگر را مرتفع می کنند.

تهاتر انواع مختلفی از جمله تهاتر قراردادی، تهاتر قهری، تهاتر ایقاعی و تهاتر قضایی دارد که تهاتر مصالح معمولا زیر مجموعه تهاتر قراردادی قرار میگیرد.

برج های بلند ساختمانی از نمای پایین
تهاتر ملک با مصالح ساختمانی یکی از انواع رایج تهاتر است

مفهوم تهاتر مصالح ساختمانی

همانطور که در ابتدا گفتیم برای دستیابی به مصالح ساختمانی و یا حتی فروش آن یکی از بهترین گزینه‌ها، تهاتر است. این کار به بهبود وضعیت اقتصادی کشور کمک بسیاری کمک می‌کند.

این روزها نقدینگی دچار اختلال و کمبود شده است. بسیاری از پیمانکاران ساختمانی در ازای تامین مصالح و ساخت و ساز، یک یا چندین واحد از آپارتمان را دریافت می‌کنند. به این ترتیب دیگر هیچ پول نقدی انتقال داده نمی‌شود اما معامله ها انجام می‌شوند و رونق در بازار ساخت و ساز جریان پیدا می‌کند.

این معامله پایاپای می‌تواند در امور ساختمانی و غیر از آن انجام شود و هیچ محدودیتی ندارد. تنها موردی که در خصوص آن رعایت می‌شود هم ارزش بودن کالاها است.

تهاتر مصالح ساختمانی برای چه افرادی مناسب است؟

تهاتر هم در پروژه های کوچک و هم بزرگ قابل اجراست و برای طرفین سودآور است. اما اگر در زمان پرداخت بدهی یا محل پرداخت اختلافی بین دو طرف پیش آید، تهاتر امکان پذیر نیست مگر این که یکی از طرفین از حق خود نسبت به پرداخت بدهی در محل مخصوص بگذرد.

در این نوع تهاتر یک یا چند واحد مسکونی به فردی که مصالح ساختمانی در اختیار سازنده قرار می دهد ارائه میگردد. البته لازم به ذکر است که قیمت واحد مسکونی توسط کارشناس تعیین می شود و بر اساس آن از تولیدکنندگان درخواست مواد و مصالح ساختمانی می شود.

سقف خانه های سری سازی شده از نمای بالا
در خیلی از مواقع تهاتر مصالح ساختمانی مناسب انبوه سازان است

کارشناسان معتقدند انجام تهاتر برای افرادی که بودجه کافی در اختیار ندارند گزینه ای ایده آل است، زیرا آن ها می توانند ساختمان خود را با ساختمان دیگر یا مصالح مورد نیاز مبادله کنند. تهاتر را می توان بین واحدهای ساختمانی با زمین کلنگی نیز انجام داد که این کار معاوضه نام دارد.

در خصوص این مبادله تولیدکننده باید برای تامین کالا از منابع مالی خود هزینه کند که اصولاً در بیشتر موارد به دلیل عدم توازن زمانی و تعهدی، طرف مقابل به زمان بیشتری نسبت به آنچه که تخمین زده نیاز خواهد داشت.

شرایط مورد نیاز جهت انجام تهاتر مصالح ساختمانی

 • موضوع مورد نظر برای تهاتر باید قانونی و مطابق با اصول شرعی باشد.
 • مقدار بدهی در این قرارداد دوطرفه باید یکسان باشد. اما اگر بدهی یکی از طرفین بیشتر از دیگری باشد میزان بدهی باید ساقط شود و باقیمانده به فردی که طلب بیشتری دارد پرداخت گردد.
 • رضایت طرفین قرارداد در تهاتر شرط است.
 • دو طرف قرارداد باید عاقل و بالغ باشند و از صلاحیت لازم برخوردار باشند. انجام تهاتر با افراد صغیر و محجورین امکان پذیر نیست.
 • عقد چنین قراردادی باید توسط افرادی انجام شود که از شایستگی لازم جهت انجام آن برخوردار باشند.
 • در این قرارداد مقدار بدهی و جنس باید برابر باشد.
 •  بدهی طرفین باید بر اساس شرایط قانونی باشد در غیر این صورت امکان انجام تهاتر وجود نخواهد داشت.

مزایای تهاتر مصالح ساختمانی

در سالهای اخیر تهاتر مصالح مدام در حال گسترش است و مورد استفاده بسیاری از افراد در این حوزه قرار می‌گیرد. دلایل استقبال از تهاتر تجهیزات ساختمانی موارد زیر است:

 • مشکل کمبود نقدینگی را حل کرده است.
 • دیگر نیازی به جابجایی پول وجود ندارد.
 • یک معامله سودآور برای هر دو طرف محسوب می‌شود.
 • هر دو طرف به تعهدات خود عمل می‌کنند و این روش خارج شدن از مسیر تعهدات را سخت‌تر کرده است.
 • مناسب برای افرادی است که بودجه کافی ندارند.
 • قدرت خرید مصالح بالا می‌رود و در نتیجه تولید این نوع محصولات نیز بیشتر می‌شود.
 • با این روش از رکود اقتصادی به راحتی می‌توان خارج شد.
 • مصالح برای ساخت و ساز به راحتی تامین می‌شود و پروژه به دلیل مشکلات مالی به تاخیر نمی‌افتد.
 • سازندگان ساختمان در مقایسه با تولید کنندگان و تامین کنندگان مصالح ساختمانی، بیشتر سود خواهند برد.
 • تهاتر مصالح ساختمانی از صرف وقت و هزینه به منظور ایفای تعهدات متقابل ممانعت نموده و مانع پرداخت مکرر دیون می شود.
 • در این نوع قرارداد ضمانت بیشتری برای افراد وجود دارد که طلب خود را دریافت کنند.
 • افرادی که تهاتر می کنند مشکل کمبود نقدینگی را رفع کرده و شرایط بهتری برای انجام فعالیت های اقتصادی فراهم می کنند.
 • تهاتر مصالح ساختمانی قدرت خرید و میزان تقاضا را افزایش می دهد. در نتیجه میزان تولید و عرضه محصولات نیز بالا می رود و کسب و کار رونق می گیرد.
 • عقد این قرارداد منجر به صرفه جویی پول نقد می شود.
 • با این کار واحدهای مسکونی یک پروژه را راحت تر می توان فروخت.
 • تهاتر راهکاری مناسب برای افزایش رونق اقتصادی و خروج از رکود است.
 • با تهاتر می توان پروژه ساخت و ساز را از نظر مالی تامین کرد و مشکل کمبود نقدینگی را حل کرد.
نمای روبروی مردی که خانه کوچکی را در دست گرفته
تهاتر مصالح ساختمانی کمک می کنند تولید و تامین کنندگان مصالح صاحب خانه شوند

تهاتر مصالح راهکار خروج از رکود اقتصادی

تهاتر مصالح یک راه اصولی و قانونی برای خروج از رکود اقتصادی است زیرا بدون اینکه نیاز باشد پولی بین افراد جابجا شود، چرخه تولید و عرضه مسکن را افزایش می دهد. این معامله دو طرف سود است و هر دو طرف قرارداد منفعت زیادی می برند.

آن چه که در این نوشته به بیان آن پرداختیم در واقع بررسی انواع تهاتر مصالح ساختمانی و مزایا انجام این کار بود. همانطور که گفتیم تهاتر به علت کمبود نقدینگی سازندگان و پیمانکاران صورت می گیرد.

انجام انواع تهاتر مصالح ساختمانی در تهاتر ایران

اگر سازنده هستید و قصد تهاتر مصالح ساختمانی دارید و یا اگر تولید کننده مصالح و ابزارآلات ساختمانی هستید و می خواهید محصول خود را با ملک و آپارتمان مبادله کنید، تهاتر ایران بهترین مکان برای شماست. کافی است سری به سایت ما بزنید و با بررسی آگهی های مرتبط بهترین شرایط برای تهاتر مصالح ساختمانی را پیدا کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا