تهاتر ملک چیست + [شرایط و ضوابط تهاتر املاک]

تهاتر ملک چیست + [شرایط و ضوابط تهاتر املاک]

منظور از تهاتر ملک نوعی معاوضه در بازار املاک است که در گذشته به صورت مبادله کالا به کالا شناخته می‌شد. امروزه این گزینه به عنوان یکی از روش‌های معاملات ملکی در بازار املاک رواج پیدا کرده است. 

در واقع زمانی که فردی قصد فروش ملک خود را دارد تا بتواند ملک دیگری تهیه کند می‌تواند تهاتر انجام دهد. در مواردی مانند کمبود نقدینگی بیشتر شاهد انجام این نوع معاملات هستیم. زمانی که دو ملک به صورت مستقیم با یکدیگر مبادله می‌شوند و ابزارهای دیگری مانند پول یا چک مورد استفاده نباشد این نوع معامله تهاتر نامیده می‌شود.

برای آشنایی بیشتر در مورد اینکه تهاتر چیست و دانستن انواع تهاتر، می توانید مقاله مرتبط با آن را در سایت ما بخوانید.

معاملات ملک در بازار امروز روش های گوناگونی دارند. تهاتر ملک نیز یکی از روش های این معامله است‌. تهاتر ملک در لفظ عامه با عنوان تاخت زدن شناخته می‌شود. که به معنای معاوضه یک ملک با ملک دیگر است. در معاوضه ملک باید دقت شود تا هیچ یک از طرفین با معاوضه زمین یا ملک خود دچار ضرر و زیان نشوند و به عبارتی معامله برد برد باشد.

چه زمانی تهاتر ملک انجام می شود؟

گاهی مالک یک زمین یا ساختمان، انجام معامله را به صورت غیرنقدی ترجیح می‌دهد که در این صورت تهاتر یک گزینه مطلوب برای او تلقی خواهد شد. گاهی یک ملک یا آپارتمان با متراژ بالا با چند واحد مسکونی کوچکتر تهاتر می‌شود و گاهی با وجود ارزش یکسان برای دو ملک یا ساختمان می‌توان آنها را مبادله کرد. 

به دلیل بالا بودن قیمت مسکن در سال‌‌های اخیر و کاهش میزان نقدینگی این روش به عنوان یکی از شیوه‌های معاملات قابل اجرا است.

قرارداد تهاتر ملک در کنار ماشین حساب و ماکت خانه
در قرارداد تهاتر ملک باید تمامی مشخصات ملک و ویژگی های آن ذکر شود

ملک با چه چیزهایی تهاتر می شود؟

معاملات تهاتری در صنعت ساختمان با ملک تجاری، مغازه، واحد اداری، باغ و ویلا، سهام و ارز و دلار نیز صورت خواهد گرفت.

همچنین تهاتر ملک ممکن است با یک ملک دیگر و یا با خودرو، دلار و طلا با ارزش یکسان باشد. این نوع معاملات در همه شهرهای کشور و در شهرهای شمالی نیز رواج پیدا کرده است و بسیاری از بومیان شمال کشور تهاتر ویلا یا ملک خود را با تهران و یا در شهرهای شمالی مورد نظر خود انجام می‌دهند. اما بیشتر این افراد تمایل دارند که تهاتر را در منطقه خود انجام دهند و ملکی با ارزش مشابه را در همان شهر یا ناحیه مورد نظر خود معامله کند.

در مشاغلی مانند ساخت و ساز مسکن می‌توان تهاتر ساده را بیشتر مشاهده کرد. تهاتر ساخت و ساز در صنعت ساختمان موجب افزایش فروش واحدهای موجود برای سازندگان شده و به همین جهت انبوه‌سازان و مالکان از این شیوه معامله استقبال کرده‌اند. اغلب این معاملات با یک ملک یا زمین دیگر و با مصالح ساختمانی صورت خواهد گرفت.

تهاتر ملک با مصالح ساختمانی

گاهی سازندگان برای ادامه ساخت ملک نیاز به مصالح ساختمانی دارند و نقدینگی آنها کافی نیست. بدین ترتیب می‌توانند تهاتر را به صورت تعویض ملک با مصالح مورد نیاز خود با ارزش برابر انجام دهند. در این حالت دو طرف معامله سود می‌کنند زیرا با انجام تهاتر برای ادامه ساخت و ساز نیاز به نقدینگی کمتر است و در این صورت میزان خواب سرمایه نیز به میزان زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.

بدین ترتیب فردی که مصالح را مبادله کرده صاحب یک واحد مسکونی می‌شود که پس از ساخت کامل با افزایش ارزش ملک خود مواجه می‌‌شود. با انجام تهاتر نیاز به واسطه کاهش پیدا خواهد کرد و دو طرف می‌توانند به راحتی به تفاهم رسیده و از مشکلات ناشی از واسطه‌گری که احتمال دارد پیش آید مبرا می‌شوند.

مردی در جال جابجا کردن میلگردها از روی زمین
یکی از تهاترهای محبوب صنعت ساختمان، تهاتر ملک با مصالح ساختمانی است

فواید و مزایای تهاتر ملک

یکی از مهم‌ترین مزایای این نوع معامله افزایش سرعت انجام کار است زیرا معامله به سادگی و بدون این که لازم باشد ملک به فروش برسد و زمانی صرف پیدا کردن ملک جدید برای خرید شود صورت می‌گیرد. در این روش طرفین معامله املاک مورد نظر را پسندیده و پس از تفاهم می‌توانند قرارداد مورد نظر را منعقد کرده و معامله انجام خواهد شد.

با تهاتر ملک می‌توان گفت که ریسک خرید و فروش کاهش پیدا خواهد کرد. از آنجایی که بازار اقتصادی در ایران بسیار متلاطم است گاهی در فاصله زمانی پیدا کردن یک ملک جدید برای خرید، فرد ممکن است با افزایش قیمت در بازار املاک مواجه شده و ارزش پول نقد او کم شود. بدین ترتیب با وجود تورم و افزایش قیمت با انجام تهاتر میزان این ریسک از بین خواهد رفت.

در تهاتر که برای سازندگان صورت می‌گیرد رونق ساخت و ساز افزایش پیدا می‌کند و با کاهش نیاز به نقدینگی سود مناسبی را عاید طرفین خواهد در ضمن ضمانت این نوع معامله بالاست.

معایب تهاتر ملک

عدم تسلط کافی در زمینه این نوع معاملات ممکن است فرد را با مشکلات زیادی روبرو کند بنابراین برای این که طرفین بتوانند به حقوق مناسب خود در این زمینه دست پیدا کنند بهتر است که انجام معامله را با قرارداد قانونی تحت نظر یکی فرد متخصص این امور منعقد کنند. اگرچه که معاملات تهاتری دارای مزایای زیادی هستند ممکن است در مواردی مشکلاتی داشته باشند. این مسائل عبارتند از:

 • دشوار بودن تعیین ارزش واقعی کالایی که قرار است معامله شود و مشخص کردن ارزش درست و دقیق برای برخی کالاها ممکن نیست.
 • ممکن است تهاتر به دلیل آن که یکی از طرفین معامله نیاز ضروری به انجام معامله دارد صورت بگیرد که در این صورت امکان دارد ارزش ملک کمتر از نرخ واقعی آن عرضه شود بدین ترتیب ممکن است یکی از طرفین کمتر سود کند.
 • به دلیل آن که کالا و خدمات در طول زمان دستخوش تغییراتی خواهند شد در نتیجه نمی‌توان یک ارزش ثابت برای آنها در نظر گرفت. به همین سبب ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد.

نکات مهم در انجام معاملات تهاتری ملک

 • هنگامی که قرار است معاملات در مورد املاک صورت بگیرد باید دقت کرد که به تعیین قیمت کارشناسی ملک توجه گردد. در واقع تعیین قیمت منطقی برای املاکی که قرار است معامله شوند حائز اهمیت است تا هیچ یک از طرفین متضرر نشوند.
 • سود دو طرف در این معامله باید مورد توجه باشد یعنی تهاتری موفق است که هر دو طرف سود کنند و از معامله خود راضی باشند.
 • تهاتر ملک مانند سایر معاملاتی که در مورد املاک و سایر خدمات انجام می‌شود باید به صورت قانونی و رسمی باشد. بدین ترتیب که وجود قرارداد رسمی بین طرفین الزامی است تا از بروز مشکلات عدیده حقوقی در آینده جلوگیری کند.
 • اگر قرار باشد که این نوع معامله فسخ شود لازم است که با رضایت طرفین معامله صورت بگیرد.
 • اگر تهاتر به صورت تهاتر قراردادی بین دو نفر یا بیشتر است امکان فسخ معامله تنها در صورتی وجود دارد که همه طرفین قرارداد رضایت کامل در مورد این قضیه داشته باشند.

شرایط لازم برای انجام تهاتر ملک

اگر قرار است معامله به صورت تهاتری باشد باید مقدار بدهی دو طرف به صورت یکسان باشد. اگر میزان بدهی فردی بیشتر است ضرورت دارد که مابقی آن به صورت نقدی و یا به شکل تهاتری دیگری پرداخت شود. از دیگر شرایط مورد نیاز برای انجام تهاتر ملک عبارتند از:

 • دو طرف در انجام این نوع معامله باید دارای رضایت کامل باشند.
 • هر دو طرف لازم است که صلاحیت انجام معامله را دارا باشند.
 • تهاتر باید به گونه‌ای انجام شود که هیچ فردی متضرر نشود و توسط فردی که دارای شایستگی و دانش کافی در این زمینه است صورت بگیرد.
 • در این نوع معاملات پرداخت نقدی وجود ندارد و مبادله به صورت کالا به کالا انجام خواهد شد.
 • این نوع معامله برای پروژه‌های بزرگ مناسب است.

تهاتر ملک در انواع مدل های تهاتر از جمله تهاتر قهری، تهاتر قراردادی، تهاتر قضایی و همچنین تهاتر ایقاعی ممکن است انجام شود.

مردی در حال جابجایی مصالح ساختمانی و میلگرد
تهاتر ملک با میلگرد جز تهاترهای پرکاربرد در صنعت ساختمان است

تهاتر ملک در تهران

تهاتر ملک در تهران طرفداران خاص خود را دارد. از آنجایی که سرمایه مردم کم شده است بسیاری از افراد برای خانه‌دار شدن به انجام این نوع معامله روی آورده‌اند. به دلیل آن که بسیاری از افراد سرمایه نقدی کمی نسبت به سرمایه غیرنقدی دارند این روش معامله رواج بیشتری پیدا کرده است. 

یکی از شهرهایی که بسیاری از افراد در تهران ترجیح به تهاتر ملک با آن دارند شهرهای شمالی کشور است. بدین ترتیب بدون نیاز به پول نقد می‌توان ملک مورد نظر خود را با ملک شمال که دارای ارزش مشابه است تهاتر کرد.

تنظیم قرارداد تهاتر

در تنظیم قرارداد تهاتر لازم است به نکاتی توجه شود که عبارتند از:

 • مشخصات کامل طرفین قرارداد حتما باید درست و صحیح ذکر شود
 • موضوع قرارداد که به طور دقیق مشخص شود که ملک دارای چه ویژگی‌هایی است و از نظر متراژ، موقعیت مکانی و غیره چه ویژگی‌هایی دارد.
 • مدت زمان قرارداد که معلوم می‌شود که چه مدت زمانی مورد نظر طرفین قرارداد تهاتر است.
 • مبلغ قرارداد که در این مورد باید مشخص شود ارزش ملک یا خودرو و یا هر نوع کالای دیگر که قرار است معامله شود چقدر است.
 • فسخ قرارداد که در این مورد نیز باید مشخص گردد که تحت چه شرایطی امکان فسخ قرارداد طرفین وجود دارد.

جمع بندی تهاتر املاک

تهاتر ملک نوعی معامله است که به صورت پایاپای برای املاک و کالاهای مختلف صورت می‌گیرد. در این نوع معامله طرفین با رضایت کامل بدون آن که نقدینگی رد و بدل کنند معامله را انجام می‌دهند و مورد معامله دارای ارزش یکسان است. 

تهاتر به معنی برابری و مساوات است و همانطور که از معنای آن بر می آید برای برقراری عدالت میان دو طرف است. تهاتر زمانی مفهوم واقعی خود را پیدا میکند که طرفین قرارداد نسبت به یکدیگر همزمان هم بدهکار باشند و هم طلبکار.

تهاتر املاک یکی از انواع رایج این نوع معاملات در بازار امروز است. این تهاتر ممکن است برای سازندگان به صورت معامله یک واحد با مصالح ساختمانی که اغلب تهاتر ملک با میلگرد است صورت خواهد گرفت. از اینکه با تهاتر ایران همراه بودید از شما ممنونیم. برای بررسی آگهی های تهاتر ملک به سایت ما سر بزنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا