تهاتر چیلر چیست؟ + [معرفی فرصت‌های تهاتری چیلر با ملک و… ]

تهاتر چیلر چیست؟ + [معرفی فرصت‌های تهاتری چیلر با ملک و… ]

تهاتر چیلر و انواع برج خنک کننده با ملک و آپارتمان یکی از معاملات تهاتری است که در صنعت ساختمان به وفور اتفاق می افتد. قیمت بالای تجهیزات سرمایش و گرمایش و مخصوصا چیلرها باعث شده خیلی از سازنده ها به فکر تهاتر کردن این کالا با ملک و آپارتمان باشند. سازندگان و واردکنندگان چیلرها هم علاقه دارند

تهاتر چیلر  از آن دسته معاملاتی است که باید آن را به شرکتهای توانمند مالی، با رزومه خوب و با تجربه در معاملات تهاتری سپرد. زیرا چیلر را باید از شرکت‌هایی خرید کرد که علاوه بر داشتن استانداردهای لازم در وندورلیست شرکت‌های صاحب برند و نفتی و پالایشگاهی باشند. البته کار در بخش مسکن و مجتمع‌های تجاری با پالایشگاهی و صنعتی متفاوت است.

معنی تهاتر چیلر چیست

همانطور که می دانید معنی تهاتر یعنی مبادله کالا به کالا که در آن دو طرف معامله سود کنند و از معامله خود راضی باشند. تهاتر کردن چیلر هم به معنی تعویض کردن چیلر با کالای دیگر است که معمولا در صنعت ساختمان چیلر با ملک و آپارتمان معاوضه می شود.

شما می‌توانید با تنظیم یک توافقنامه ساده، کارگزاری تهیه چیلر تهاتری ساختمان، برج یا مجتمع خود را به شرکت معتبر و مطمئن بسپارید. معمولا تامین کنندگان چیلر با مشاوره مهندسین خود با توجه به موقعیت جغرافیای و ارزش منطقه‌ای ملک، به سازنده اقتصادی‌ترین چیلر و فن کویل و برج خنک کننده را معرفی می‌کند.

اتاقک و کانال کشی چیلر - تهاتر چیلر
از خود چیلر تا کانال کشی چیلر قابل تهاتر کردن با ملک و… است

یکی از راه‌هایی که سازندگان توسط آن چیلر موردنیاز پروژه ساختمانی خود را تأمین می‌کنند، تهاتر چیلر است. با این روش سازنده به چیلر موردنیاز ساختمان برای ساخت‌وساز می‌رسد. در عوض تأمین‌کننده یا سازنده چیلر، متخصص کانال کشی و… هم در ازای محصول خود یک یا چند واحد آپارتمانی از پروژه در حال ساخت یا پروژه‌های تکمیل شده سازنده را به دست می‌آورد. معامله‌ای که هر دو طرف آن تبادل کالا به کالا می‌کنند و به سود مورد انتظار خود می‌رسند.

شرایط و ضوابط تهاتر کردن چیلر با…

همانطور که تهاتر مصالح ساختمانی در سال‌های اخیر رونق پیدا کرده، تهاتر چیلر یکی از روش‌های تأمین مصالح مورد نیاز واحدهای ساختمانی است.

در سال‌های اخیر تهاتر کردن مصالح ساختمانی با ملک موردتوجه بسیاری از افراد و شرکت‌ها قرارگرفته است زیرا این کار باعث رونق ساخت‌وساز شده است و در این بخش از صنعت کشور رونق ایجاد می‌کند. تهاتر کردن چیلر، سردخانه و… از این قاعده جدا نیست و بسیاری از افراد به دنبال این‌گونه معامله‌ها هستند.

در این‌گونه تهاتر که نوعی از تهاتر قراردادی است، تأمین‌کننده تجهیزات چیلر تعهد می‌دهد که تمام نیازهای پروژه ساختمانی را تأمین کند. در عوض سازنده و پیمانکار نیز متعهد می‌شود به ازای دریافت چیلر، آپارتمان یا ملکی را به نام تأمین‌کننده بزند. به این صورت مبادله کالا به کالا رخ می‌دهد و تهاتر چیلر با ملک انجام می‌شود.

چیلر چیست و چه کاربردی در ساختمان دارد؟

قبل از اینکه بیشتر به معرفی شرایط و ضوابط تهاتر چیلر بپردازید، بهتر است این محصول را کمی معرفی کنیم. چیلر دستگاهی است که گرما را از طریق سیکل تبرید فشرده سازی بخار یا جذب از مایعات خارج می‌کند. سپس این مایع می‌تواند از طریق مبدل حرارتی به سمت تجهیزات خنک کننده یا جریان فرآیند دیگری (مانند هوا یا آب فرآوری شده) گردش شود. به عنوان یک محصول جانبی ضروری، گرمای بی استفاده که ایجاد می‌شود باید از محیط خارج شود و یا برای کارآیی بیشتر برای اهداف گرمایشی بازیابی شود.

تهاتر چیلر

این‌ها رایج‌ترین انواع چیلرها هستند. با نگاهی به چیلرهای فشرده سازی بخار، دو نوع اصلی هوا خنک شده و آب خنک می‌شوند.

هر دو نوع چیلر دارای اجزای اساسی یکسان هستند که عبارتند از:

اواپراتور ، کمپرسور ، کندانسور و شیر انبساط تهویه مطبوع مرکزی در ساختمان­های مسکونی، اداری و تجاری که 60% مصرف انرژی ساختمان را به خود اختصاص می‌دهد از جمله مسائل چالشی برای صنعت تهویه مطبوع و سرمایش به حساب می‌آید که باید در جهت کنترل و کاهش مصرف و صرفه جویی واقعی انرژی آن راهی یافت.

آب خنک شده برای خنک کردن و کمبود هوا در تأسیسات تجاری ، صنعتی و نهادی با ابعاد متوسط استفاده می‌شود. چیلرهای آب می‌توانند با آب خنک شوند، هوا خنک شوند یا تبخیر شوند.

انواع چیلرهای صنعتی و نحوه تهاتر آنها

شما به دنبال هر نوع چیلر که باشید تا معامله تهاتری انجام دهید، در تهاتر ایران می توانید به مقصود خود برسید. ارائه کنندگان انواع چیلرهای ساختمانی و صنعتی در اینجا حاضر هستند تا در ازای ملک محصول خود را تهاتر کنند.

چیلرهای سقفی معمولاً «خنک کننده هوا» هستند در حالی که چیلرهای زیرزمین معمولاً «خنک کننده آب» هستند اما هر دو عملکرد مشابهی را برای تولید آب سرد برای تهویه مطبوع با از بین بردن گرمای ناخواسته از ساختمان دارند. همچنین عنوان می شود که سه نوع چیلر مختلف وجود دارد:

 • هوا
 • آب
 • چیلر تغلیظ شده تبخیر شده

برای هرمورد چیلرهای صنعتی در هر یک از چهار دسته فوق چهار زیر شاخه وجود دارد که عبارتند از

 • برگشتی
 • گریز از مرکز
 • پیچ محور
 • چیلرهای جذب

کارخانه چیلر یک سیستم متمرکز است که هوا را برای ساختمان یا مجموعه‌ای از ساختمان‌ها خنک می‌کند و بخش تهویه هوا سیستم‌های HVAC را تأمین می‌کند. براساس وب سایت انرژی فدرال آمریکا، بیش از 35 درصد ساختمان‌های بزرگتر از 100000 فوت مربع دارای سیستم چیلر هستند.

کولر گازی و چیلر روی پشت بام
تمام تجهیزات سرمایشی و گرمایشی ساختمان قابل تهاتر است

در کشور ما نیز بسیاری از ساختمان ها به دنبال استفاده از چیلر هستند و این فرصتی است برای انجام معاملات تهاتر چیلر با ملک، آپارتمان، زمین و سایر دارایی ها.

کدام برندهای چیلر را می توان تهاتر کرد؟

بسیاری از شرکت ها با توجه به داشتن رابطه قوی با شرکت‌های بزرگ اروپایی همچون

 • چیلر بیتزر
 • چیلر فراسکلد
 • چیلر دانفوس
 • چیلر دورین
 • چیلر بوک
 • چیلر کوپلند
 • چیلر کستل

توانایی تأمین قطعات وارداتی تجهیزات تبرید و تهویه را دارند. همچنین این مجموعه ها با داشتن نمایندگی فروشی کندانسور و اواپراتورهای صنایع برودتی بوران و عاملیت فروش شرکت‌های سابکول، آرشه، نیک و تبادل کار را نیز دارند و توانایی ساخت انواع چیلر، سردخانه و فروش انواع کویل و تجهیزات سردخانه صنعتی را دارد.

اگر قصد تهاتر ملک با چیلر را دارید می توانید در اینجا شرکت های مختلفی را پیدا کنید که به دنبال تهاتر محصول خود هستند.

در این میان گاهی به دلیل کمبود نقدینگی ممکن است کار پیمانکار متوقف شود و یا محصول تولیدکننده در انبار باقی بماند و فروش نرود. در این زمان است که تهاتر کردن مصالح ساختمانی مورد توجه قرار می‌گیرد.

مزایا و فواید تهاتر چیلر

تهاتر کردن چیلر یک شیوه منصفانه پرداخت است و یکی از نهادها برای جلوگیری از اتلاف فرایند، پرداخته‌ای متقابل خواهند داشت. در مواردی که رقم مورد تهاتر کمتر از ملک موردنظر باشد با برگرداندن الباقی ارزش به‌صورت نقد به سازنده کمک و در این شرایط می‌توان برای درصد تهاتر شرایط بهتری قائل بود.

تهاتر چیلر  برای تأمین تجهیزات ساختمانی یک راه مناسب برای تأمین است. در طرف مقابل برای انجام تهاتر می‌توان از واحدهای همان ملک برای پرداخت کالای تهاتر را مدنظر قرار داد. البته برای تهاتر کردن توافق طرفین قرارداد هم شرط است.

تهاتر ملک با چیلر
تهاتر ملک با انواع چیلر، سردخانه و سیستم های سرمایش و گرمایش انجام می شود

با تهاتر کردن دیگر سازنده لازم نیست به فکر تأمین منابع مالی باشد. زیرا می‌تواند مصالح و تجهیزات مورد نیاز خود را تأمین کند و در عوض بخشی از آپارتمان یا ملک ساخته شده را در اختیار تأمین کننده قرار دهد. در واقع تهاتر کردن چیلر باعث افزایش رونق اقتصادی در بخش ساختمان می‌شود بدون اینکه پولی در این میان ردوبدل شده باشد.

مراحل تهاتر چیلر، سردخانه  با ملک، ساختمان، آپارتمان و…

اولین مورد که باید به آن توجه داشت برآورد هزینه و قیمت نهایی مورد انتظار برای تجهیزات چیلر ساختمان است تا با برآورد قیمت ملک موردنظر برابری کند. زیرا تهاتر نوعی مبادله کالا به کالا است که هر دو طرف معامله باید در آن سود کنند و از معامله خود راضی باشند.

مورد دیگری که باید به آن توجه کرد زمان اجرا پروژه و زمان تحویل گرفتن ساختمان است. درواقع صاحب چیلر باید بداند که چه زمانی باید محصول خود را ارائه کند و چه زمانی می‌تواند واحد تهاتر شده مدنظر را دریافت کند.

نوع کالای درخواستی، مقدار درخواستی، نحوه تسویه‌حساب که تماماً دریافت ملک باشد و یا بخشی از هزینه به‌صورت نقدی تسویه شود و از این موارد جز مسائلی است که در زمان تهاتر ملک با چیلر باید به آن توجه داشت.

به همین دلیل مالکان ساختمان، انبوه‌سازان، مصالح‌فروشان، تولیدکنندگان و حتی سایر صنعت گران در این زمینه وارد معامله یا معاوضه و به‌اصطلاح تهاتر با تولیدکنندگان و فروشندگان چیلر می‌شوند.

در کل مراحل تهاتر کردن چیلر سخت و پیچیده نیست و فقط باید مورد مناسب و قابل‌اطمینان پیدا کنید و سپس در ثبت قرارداد تهاتر دقت لازم را به عمل بیاورید.

تهاتر انواع چیلر در تهاتر ایران

اگر تأمین‌کننده چیلر هستید و قصد تهاتر انواع چیلر با انواع ملک را دارید و یا به دنبال تهیه چیلر تهاتری برای پروژه ساختمانی خود هستید و می‌خواهید بیشتر با این نوع تجهیزات آشنا شده و بدانید در موقع تهاتر ملک با چیلر چه چیزهایی را مدنظر قرار دهید، تهاتر ایران می‌تواند به شما کمک کند.

کافی است به سایت ما سر بزنید و موقعیت‌های مناسب برای تهاتر کردن را بررسی کنید. ما نیز به شما کمک می‌کنیم تا در پروژه خود موفق باشید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا