تهاتر آجر چیست + (معرفی معاملات تهاتری انواع آجر)

تهاتر آجر چیست + (معرفی معاملات تهاتری انواع آجر)

تهاتر آجر برای ملک و ساختمان های تجاری، اداری و مسکونی یکی از اشکال پر استفاده تهاتر مصالح ساختمانی در کشورمان محسوب می شود. همانطور که میدانید نمای ساختمان ها از مواردی است که دارای اهمیت بالایی بوده و روی ارزش ملک اثر مستقیم دارد. از این رو مصالح و تجهیزات مختلفی به این منظور روی کار آمده و مورد استفاده قرار میگیرد. در این بین میتوان آجر را پرکاربردترین و قدیمی ترین مصالح ساختمانی مورد استفاده در طراحی نما دانست. 

در این مقاله قصد داریم شما را با آجر و چگونگی تهیه آن به صورت تهاتری آشنا کنیم.

تهاتر چیست و چرا انجام می شود؟

تهاتر در لغت به معنی مبادله پایاپای، مساوات و برابر شدن است و در اصطلاح به معاملاتی گفته میشود که در آن یک کالا یا خدمات در قبال کالا یا خدمات دیگر مورد معامله قرار میگیرد. توجه کنید در انجام معاملات تهاتری از ابزار معاملاتی مانند پول، سکه، چک و …. استفاده نمیشود.

انواع تهاتر شامل تهاتر قراردادی، تهاتر قهری، تهاتر قضایی و تهاتر ایقاعی می شود و تهاتر کردن آجر نیز می تواند زیر مجموعه تهاتر قراردادی قرار بگیرد. البته اگر دقیق تر می خواهید بدانید تهاتر چیست پیشنهاد می کنیم مطلب مرتبط با آن را مطالعه کنید.

تهاتر آجر و رونق صنعت ساختمان

معاملات تهاتری یکی از روش هایی است که از زمان های قدیم مردم به منظور رفع نیازهایشان به انجام آن میپرداختند. امروزه نیز در بیشتر صنایع و فعالیت ها استفاده از این روش رواج یافته است. یکی از این صنایع، صنعت مسکن است. 

چند آجر در دست کارگر
تهاتر آجر با ملک و آپارتمان در سال های اخیر رونق گرفته است

پیمانکاران و ساختمان سازان در تلاشند مواد و مصالح مورد نیاز خود را در قالب تهاتر مصالح ساختمانی به دست آورند و در ازای آن یک واحد ملک، آپارتمان و … را واگذار کنند. یکی از مصالح ساختمانی پر مصرف در ساختمان سازی آجر است و در این مقاله قصد داریم به بررسی تهاتر آجر بپردازیم.

منظور از تهاتر نما چیست؟

امروزه ساختمان های بسیاری را مشاهده میکنیم که در طراحی نمای داخلی یا بیرونی آنها از آجر استفاده شده است. از این رو میتوان آجر را پرکاربردترین مصالح ساختمانی دانست. در صنعت ساخت و ساز تهیه مصالح و تجهیزات ساختمانی معمولا با استفاده از معاملات تهاتری انجام میگیرد.

به این صورت که پیمانکاران و کارفرمایان در تلاشند مواد و مصالح مورد نیاز خود را از شرکت هایی تهیه کنند که حاضر به انجام معاملات تهاتری باشند. به این صورت میتوانند در ازای دریافت مصالح مورد نیاز خود یک یا چند واحد ملک، آپارتمان و … را واگذار کنند. تهاتر آجر نیز به همین صورت است. یعنی کارفرما میزان آجر مورد نیاز خود را تهیه کرده و در مقابل تعهد میدهد یک واحد ملک، آپارتمان و… را واگذار کند.

چرا آجر تهاتر کنیم؟

همانطور که بیان شد امروزه و با توجه به اینکه در بیشتر صنایع با کمبود نقدینگی مواجه هستیم، استفاده از معاملات تهاتری رواج یافته و مزایای بیشماری را در اختیار دو طرف معامله قرار میدهد. امروزه استفاده از این روش در صنعت مسکن و ساختمان سازی و به منظور تامین مواد و مصالح مصرفی بسیار به چشم میخورد.

دیوار آجری در نور آفتاب
تقریبا در تمام ساختمان ها از مصالح آجر استفاده می شود

پیمانکاران و ساختمان سازان به دنبال شرکت هایی هستند که حاضر به انجام معاملات تهاتری آجر باشند به این ترتیب میتوانند در ازای دریافت مواد و مصالح یا خدمات مورد نیاز خود تعهد دهند که یک واحد ملک، آپارتمان و… را واگذار کنند. این روش در حفظ وجه نقد و نقدینگی نیز موثر خواهد بود.

انواع روش های تهاتر آجر

 • تهاتر عقلی: بسیاری تهاتر عقلی را با نام تهاتر قانونی یا تهاتر قهری نیز میشناسند. در این تهاتر حکم قانون و یا اراده دو طرف تاثیری ندارد. بلکه قانون تنها حکم به تهاتر میدهد.
 • تهاتر قراردادی یا اختیاری: در این روش دو طرف معامله خود تعیین کننده شرایط معامله هستند. این روش در زمان هایی که دو دین کلی با یکدیگر هم جنس نباشد و یا در زمان و مکان معامله تفاوت ایجاد شده باشد، انجام میگیرد.
 • تهاتر قضایی: در تهاتر قضایی یکی از دو طرف معامله باید به دادگاه مراجعه کند و حکم تهاتر را کسب کنند. توجه کنید تهاتر قانونی و تهاتر قضایی متفاوت هستند.

انواع روش های انجام تهاتر آجر

تهاتر آجر به روش بازخرید

در صنایع و اقتصادهای بزرگ که نیازمند هزینه های کلان هستند از تهاتر بازخرید استفاده میشود. چرا که این روش منجر به کاهش محدودیت های تحریم میشود. در این روش یک کشور در عوض ارائه محصولات به جای دریافت پول کالاهایی را  از کشور عرضه کننده دریافت میکنند. این روش ممکن است برای تهاتر آجر هم کاربرد داشته باشد.

تهاتر آجر به روش تبادل کالا

روش تبادل کالا از قدیمی ترین روش های انجام تهاتر است که به جابه جایی کالا معروف بود. به این صورت انجام میشود که طرف دریافت کننده در قبال دریافت کالایی یک کالای دیگر را طبق ارزش گذاری های انجام شده ارائه میدهد. در این روش هم آجر با کالا دیگری تبادل می شود

تهاتر آجر به روش خدمت در برابر کالا

این روش به این صورت انجام میگیرد که یک شخص کالا مورد نظر را خریداری میکند و فروشنده تعهد میدهد همکاری های لازم را به عمل بیاورد. در این روش ممکن است پول به عنوان واسط معاملاتی مورد استفاده قرار بگیرد.

کارگر در حال دیوار چینی با آجر سفالی
آجر از اصلی ترین مصالح ساختمانی که در بازارهای تهاتر هم مورد استفاده است

آجر چیست؟

آجرها از مصالح ساختمانی بسیار قدیمی است که انواع مختلفی داشته و میتوانید رنگ و طرح های مختلف آن را در بازار مشاهده کنید. آجر از جمله مصالح پرمصرف است که زیر مجموعه آجر های نسوز است و علاوه بر نماسازی بیرونی در نمای داخلی و ساخت سازه نیز مورد استفاده قرار میگیرد. از ویژگی های این مصالح ساختمانی میتوان به مقاومت بالای آن در برابر حرارت، فشار و ضربه اشاره کرد. امروزه شاهد استفاده گسترده از رنگ و طرح های مختلف آجر نما در ساخت ساختمان ها هستیم.

ویژگی های آجر

 • آجر نما از رنگ و طرح های بسیاری برخوردار است، که میتوانید با سلیقه خود هر کدام را انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهید.
 • آجر نما دارای خاصیت یو وی است. از این رو میتوان گفت رنگ آن تا مدت طولانی ماندگار خواهد بود.
 • در تولید آجر نما از فناوری نانو استفاده شده است و این امر منجر به افزایش استحکام و مقاومت این آجر ها گردیده است.
 • آجر های نما از مقاومت بالایی در شرایط جوی مختلف مانند سرمای شدید، گرمای بیش از حد و مناطق مختلف آب و هوایی برخوردار است.
 • آجر های نما دارای عرض کمی هستند و از نظر اندازه باریک می باشند، این امر منجر گشته تا فضای کمتری را نیاز داشته باشند و بتوان در انواع فضا ها آن را مورد استفاده قرار داد.
 • آجر های نما از مقاومت بالایی در برابر فشار برخوردارند.
 • آجرهای نما از شکل ظاهری کاملا شبیه به آجرهای معمولی هستند.

مزیت های استفاده از آجر

 • آجر های دارای وزن سبکی هستند و از این رو به راحتی می توان آن ها را نصب کرد.
 • آجرهای نما از تنوع بی نظیری در طرح و رنگ برخوردارند و تهیه آن به راحتی امکان پذیر خواهد بود.
 • آجرهای نما به سختی دچار خوردگی، لق شدن و… می شوند. علت این امر مقاومت و طول عمر بالای آنهاست.
 • آجرهای نما به گونه ای طراحی شده اند که میتوان در تمام طراحی ها با دکوراسیون های مختلف آن را مورد استفاده قرار داد. همچنین این مصالح هم در طراحی فضای داخلی و هم طراحی فضای خارجی قابل استفاده است.
 • آجرهای نما به راحتی نصب می شوند از این رو نیازی نیست برای نصب آن از نیروهای متخصص استفاده شود.
 • آجرهای نما را به راحتی می توان جا به جا کرد. از این رو هزینه های کمتری را برای حمل و نقل در بر میگیرند.
 • تهیه آجرهای نما به هزینه کمی نیاز دارد و از نظر اقتصادی به صرفه است. از این رو میتوان گفت با استفاده از آجر نما میتوانید نمایی داشته باشید که از نظر اقتصادی به صرفه بوده و دارای طول عمر بالا و ظاهر زیبایی می باشد.
 • آجر ها را میتوان در تمام مناطق با شرایط مختلف جوی و آب و هوایی مورد استفاده قرار داد.
 • آجر های نما به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک می کند.
 • آجرها میتوانند همانند عایق دما عمل کنند.

معایب استفاده از آجر

 • آجرهای نما ممکن است در اثر باراش باران یا تابش نور خورشید دچار لکه و یا شوره هایی در سطح خود شوند.
 • با گذشت زمان ممکن است در سطح آجر های نما حفره هایی ایجاد شود. این امر منجر میشود آلودگی ها در این حفره ها جمع شوند و در نتیجه نمای شما تیره تر به نظر برسد.
 • همانطور که بیان کردیم، آجر دارای مقاومت بالایی است. این امر منجر میگردد نصب تابلو یا سایر موارد روی این دیوار ها به سختی امکان پذیر باشد.
 • آجرهای نما رطوبت پذیر هستند، بنابراین ممکن است با گذشت زمان سطح آن ها دچار کپ زدگی شود. (البته میتوان با رنگ کردن آجرنما از ایجاد کپک روی آن جلوگیری کرد.)
 • در نماسازی ساختمان باید از تعداد زیادی آجر نما استفاده شود. این امر منجر به سنگین شدن وزن این نما خواهد شد. از این رو کمتر دیده میشود در ساختمان های بلند و مرتفع از آجر نما استفاده شود.

نکات مهم در استفاده از آجرهای

کیفیت و مرغوبیت آجرها مورد استفاده در ساخت سازه از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از مواردی که در ساخت نمای ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است، رنگ بندی مناسب است. از این رو در انتخاب رنگ و طرح آجر نما دقت کنید تا با سایر مصالح به کار رفته در ساختمان از نظر رنگ تناسب داشته باشد.

برای زیبایی بیشتر نما میتوانید از پنجره در نماهایی با آجر نما استفاده کنید. رعایت اصل طراحی و اجرای نمای شفاف تاثیر شگفت انگیزی در زیبا تر به نظر رسیدن ساختمان شما خواهد داشت. سعی کنید در طراحی نما با آجر نما، از عناصر و تجهیزاتی استفاده کنید که با یکدیگر هماهنگی دارند و از شلوغ کردن بیش از حد فضا جلوگیری نمایید. رعایت اصل سادگی منجر به زیباتر دیده شدن نما میگردد.

کدام انواع آجر تهاتر می شود؟

تهاتر آجر قزاقی

آجر قزاقی یکی از انواع آجر است که از زمان های بسیار قدیم مورد استفاده قرار میگرفت و بسیاری آن را با نام های آجر نظامی، آجر ختایی یا آجر قمی میشناسند. همانطور که میدانید آجر ها یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی است که آجر های قزاقی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

آجرهای قزاقی را میتوان یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی دانست که در معماری های به سبک سنتی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. این آجرها با ورود قزاق ها به کشور ما وارد شد. قزاق ها از این سبک آجر برای ساخت سرباز خانه هایشان استفاده میکردند. از این رو به این نام شناخته میشود. امروزه نیز شاهد استفاده از آجرهای قزاقی در بناهای مربوط به دوره ساسانیان هستیم و علاوه بر آن در بسیاری از ساختمان های امروزی به چشم میخورد. تهاتر آجر قزاقی نیز یکی از انواع تهاترهای پر معامله در صنعت ساختمان است.

دیوار با آجز نسوز قرمز
انواع آجر در تهاتر مصالح ساختمانی مورد معامله قرار میگیرد

تهاتر آجر نسوز

اجرهای نسوز انواع مختلفی شامل آجر نسوز قلیایی، آجر نسوز سلیسی، آجر نسوز آلومینیومی و همچنین آجر های نسوز ویژه که در آنها از فلزات واسطه استفاده میشود. در ساختار آجرهای نسوز اکسید کروم، کوروندوم و زیرکونیوم نیز این فلزات مورد استفاده قرار می گیرد.

تهاتر آجر نسوز هم از تهاترهای پر معامله است و خیلی از سازندگان حاضر هستند در ازای آجرهای نسوز تهاتر انجام دهند.

تهاتر آجر نما

در سالهای اخیر استفاده از اجر به عنوان نمای ساختمان مجدد مورد توجه قرار گرفته و با ترکیب آجر، چوب و سنگ نماهای زیبایی ساخته می شود. همین امر باعث شده تهاتر آجر نما نیز افزایش پیدا کند و بسیاری از سازندگان به جای خرید آجر ساختمان، از معاملات تهاتری کمک بگیرند.

تهاتر آجر سفالی

آجر سفالی معمولا برای دیوارها مورد استفاده قرار میگیرد.

انجام معاملات تهاتر آجر در ایران تهاتر

اگر سازنده هستید و نیاز به آجر دارید و یا اگر تولید کننده آجر هستید و می خواهید در معامله های تهاتری کالای خود را تبدیل به ملک کنید، تهاتر ایران بهترین انتخاب برای شماست. کافیست سری به بخش معاملات تهاتر مصالح ساختمانی ما بزنید و آگهی خود را ثبت کنید. و یا اینکه در میان آگهی ها بررسی کنید و بهترین معامله را برای کالا و ملک خود پیدا کنید. ما در تمام مراحل تهاتر همراه شما هستیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا