تهاتر سفت کاری چیست؟ [مراحل، روش انجام، فرصت تهاتر و…]

تهاتر سفت کاری چیست؟ [مراحل، روش انجام، فرصت تهاتر و…]

تهاتر سفت کاری با مصالح با واحدهای پروژه درحال احداث یکی از انواع معامله‌های تهاتری است که در بازار تهاتر کشور صورت می‌گیرد. ساختمان‌سازی یکی از صنایعی است که امروزه رونق بسیار یافته است و به دلیل پردرآمد بودن افراد زیادی علاقه‌مند ورود به این حرفه هستند. اما این کار نیازمند داشتن تخصص، دانش و شرایط اقتصادی مناسب است. روی کار آمدن معاملات تهاتری به بهبود و کمک کردن به شرایط اقتصادی موردنیاز برای ساختمان‌سازی کمک کرده است.

در این مقاله از تهاتر ایران سعی داریم در مورد تهاتر سفت کاری ساختمان، شرایط آن، معایب و مزایا و همچنین روند واگذاری سفت کاری ساختمان به‌صورت تهاتری بپردازیم.

منظور از سفت کاری ساختمان چیست؟

بعد از انتخاب زمین و ترسیم نقشه موردنظر دو مرحله اصلی در ساختمان‌سازی وجود دارد که به آن سفت کاری و سپس نازک کاری گفته می‌شود. اما سفت کاری ساختمان به چه معناست؟ سفت کاری اولین مرحله اجرایی ساختمان است و درواقع ستون و شاکله ساختمان را شامل می‌شود. سفت کاری و نازک کاری ساختمان تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. چراکه انجام نازک کاری بدون انجام کامل مرحله سفت کاری امکان‌پذیر نیست.

مراحل اجرای سفت کاری ساختمان

سفت کاری ساختمان مراحل متعددی را شامل می‌شود که عبارت‌اند از:

  • انجام پی کنی و گود برداری ساختمان
  • انجام مرحله پی ریزی شامل قالب بندی و بتن ریزی
  • ایجاد اسکلت فلزی ساختمان یا اجرای اسکلت بندی ساختمان
  • نصب تیر و ستون‌های اصلی ساختمانی
  • دیوارچینی
کارگران در حال بتن ریزی ساختمان - تهاتر سفت کاری
بتن ریزی یکی از مراحل سفت کاری ساختمان به حساب می آید

هرکدام از مراحل بالا که ذکر شد، جزئی از مراحل سفت کاری ساختمان به شمار می‌آیند. اجرای هرکدام از این مراحل را نیز می‌توان طی قرارداد تهاتر به شخص یا شرکت دیگری واگذار کرد.

تهاتر سفت کاری چیست؟

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید تهاتر به معنای مبادله کالا به کالا یا معامله پایاپای است. تهاتر سفت کاری نیز به معنی واگذار کردن خدمات سفت کاری ساختمان در ازای ملک، آپارتمان، زمین و… است. درواقع سازنده ساختمان می‌تواند به صورت یک معامله تهاتری، سفت کاری ساختمان را به شخص دومی واگذار کند و در ازای هزینه آن ملک یا آپارتمانی را در اختیار او قرار دهد.

تهاتر سفت کاری ساختمان در پروژه‌های کوچک و بزرگ قابل اجراست که شامل پروژه‌های زیر می‌شود:

  • اجرای سفت کاری در ساختمان‌هایی با اندازه کوچک و متوسط
  • انجام سفت کاری در ساختمان‌های مجتمع آپارتمانی بزرگ
  • انجام سفت کاری در پروژه‌های شهرک‌های مسکونی یا انواع پروژه‌های انبوه‌سازی

فواید و مزایا تهاتر سفت کاری ساختمان

معاملات تهاتری در صنعت ساختمان‌سازی بسیار رواج یافته است و کمک می‌کند بدون ایجاد مشکل اقتصادی انجام مراحل مختلف ساختمان‌سازی انجام شود. در تهاتر مصالح یا خدمات ساختمانی معمولاً کالا یا خدمات در قبال واحد مسکونی، سایر مصالح موردنیاز و یا یک تکه زمین معامله می‌شود و همین باعث می‌شود نیاز به پول نقد نباشد.

سفت کاری نیز یکی از مراحل مهم و پراهمیت در ساختمان‌سازی است، که اجرای تمام مراحل آن نیازمند پرداخت هزینه و تهیه مواد و مصالح ساختمانی است. ازاین‌رو کارفرمایان یا پیمانکاران در تلاش‌اند انجام این مرحله از ساختمان‌ها را به افرادی بسپارند که حاضر به انجام تهاتر باشند و در قبال انجام مراحل مختلف سفت کاری حاضر به دریافت واحدهای مسکونی، زمین و … باشند. موضوع مورد تهاتر باید طبق توافق‌های صورت گرفته بین دو طرف مشخص شود.

کدام بخش‌های سفت کاری ساختمان را می‌توان تهاتر کرد

بستن قرارداد تهاتر سفت کاری به توافق طرفین بستگی دارد و نمی‌توان محدودیتی برای آن قائل شد.

کندن پی ساختمان

کندن پی ساختمان یکی از مراحل سفت کاری ساختمان به حساب می‌آید. هر چقدر ساختمان بزرگ‌تر باشد، پی موردنیاز نیز بزرگ‌تر است. بر همین اساس تهاتر مرحله کندن پی ساختمان نیز یکی از انواع تهاتر در بخش سفت کاری ساختمان است

پی ریزی

پی ساختمان شاکله اصلی بنا را حفظ می‌کند و جز مراحل بسیار مهم و حساس ساختمان‌سازی است. تهاتر مرحله انجام پی ریزی هم به همین شکل مهم و حساس است.

اجرای ستون ساختمان

برخی از ساختمان‌ها با بتن و میلگرد ساخته می‌شوند. آرماتوربندی و بتن ریزی در این نوع ساختمان‌ها انجام می‌شود. تهاتر مرحله ایجاد ستون‌های اصلی ساختمان نیز شامل تهاتر میلگرد، تهاتر بتن و…. می‌شود.

اجرای اسکلت

در ساختمان‌هایی که اسکلت آن‌ها فلزی است، معمولاً اسکلت ساختمان با فلز و تیرآهن اجرا می‌شود. از تهاتر تیرآهن تا تهاتر ساخت و اجرای اسکلت فلزی نیز جز این دسته معامله‌هاست.

اجرای سقف و کف ساختمان

اجرای کف و سقف تیرچه‌بلوک نیز از مراحل مهم و حیاتی در ساختمان است. تهاتر تیرچه‌بلوک یا تهاتر مرحله ساخت سقف و کف ساختمان نیز بسیار رایج و پرطرفدار است.

دیوارچینی

برخی از سازندگان دیوارچینی را یکی از مراحل نازک کاری ساختمان می‌دانند اما برخی دیگر این کار را نیز جز مراحل سفت کاری در نظر می‌گیرند. درهرصورت، دیوارچینی یکی از مراحل اصلی ساخت ساختمان است تا حدومرز اتاق‌ها و واحدها مشخص شود. تهاتر دیوارچینی نیز بر همین اساس می‌تواند جز معامله‌های تهاتری رایج باشد.

تهاتر ایران مرجع معرفی تهاتر سفت کاری در ایران

اگر قصد انجام معاملات تهاتری را دارید، اگر مجری و پیمانکار هرکدام از بخش‌های سفت کاری ساختمان هستید و قصد دارید خدمات خود را در بازار تهاتر ایران عرضه کنید، تهاتر ایران بهترین انتخاب برای شماست. همچنین اگر سازنده هستید و می‌خواهید ملک و آپارتمان در حال ساخت خود را با خدمات سقف کاری ساختمان تهاتر کنید، ما به شما کمک می‌کنیم.

در تهاتر ایران می‌توانید با سازنده‌ها، پیمانکاران، مجریان و شرکت‌های مختلفی در ارتباط باشید که به دنبال تهاتر در صنعت ساختمان کشور هستند. کافی است به بخش آگهی‌های تهاتر سری بزنید و به دنبال معامله موردنظر خود بگردید.

دیدگـاه (2)


  1. سایت تهاتر ایران عالی هستش. ممنون

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا