تهاتر سنگ ساختمانی چیست؟ شرایط، ضوابط و معرفی فرصت‌های تهاتر سنگ

تهاتر سنگ ساختمانی چیست؟ شرایط، ضوابط و معرفی فرصت‌های تهاتر سنگ

حتماً شما هم در مورد تهاتر سنگ ساختمان شنیده‌اید. اتفاقی که باعث می‌شود رونق در بخش ساخت‌وساز کشور بیشتر شود. زیرا در شرایط کنونی جابجایی پول کار پیچیده‌ای است و خیلی وقت‌ها مقدار نقدینگی شرکت‌های بزرگ ساختمانی هم به‌قدری نیست که بتوانند تمام هزینه‌ها را پوشش دهند. به همین دلیل است که خیلی از شرکت‌ها، سازندگان، پیمانکارها و حتی بسازوبفروش‌ها سعی می‌کنند مصالح موردنظر خود را تهاتر کنند.

تهاتر سنگ نیز درست مانند همین معاملات تهاتری در صنعت ساختمان بسیار خواهان دارد. حالا اینکه تهاتر سنگ با ملک باشد، تهاتر سنگ با خودرو باشد و یا با سایر کالاهای قیمتی، مسئله‌ای است که در قراردادهای تهاتری مشخص می‌شود. در این مقاله تهاتر سنگ ساختمانی را بررسی می‌کنیم و در مورد شرایط، ضوابط، روش‌های تهاتر سنگ با زمین، ملک، آپارتمان و…. توضیح می‌دهیم. همچنین در مورد بهترین روش‌های تهاتر سنگ ساختمانی صحبت خواهیم کرد.

منظور از تهاتر کردن سنگ ساختمانی چیست؟

تهاتر در لغت به معنی مبادله پایاپای است. در این معاملات طرفین معامله در قبال دریافت یک کالا، کالای دیگری را طبق توافق طرفین واگذار می‌کنند. به‌طور کل به معاملاتی که هیچ‌گونه ابزار معاملاتی در آن استفاده نمی‌شود.

ازجمله مصالح ساختمانی بسیار پرکاربرد که در تمامی ساختمان‌ها و در فضاهای مختلف شاهد استفاده از آن هستیم، سنگ ساختمانی است. این نوع مصالح به دلیل کاربری بسیار بالایی که در ساختمان دارد، به همین تناسب در معاملات تهاتری مصالح ساختمانی نیز بسیار مورد معامله قرار می‌گیرد.

به هر حال این تهاتر نیز نوعی از تهاتر قراردادی است. اما اگر بیشتر می خواهید بدانید که تهاتر چیست مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

سنگ ساختمانی نمای ساختمان
تهاتر سنگ نمای ساختمان جز معاملات پر تهاتر این بازار به حساب می آید

خیلی از سازندگان ترجیح می‌دهند بدون استفاده از پول، مصالح ساختمانی و مخصوصاً سنگ نما ساختمان را با کمک تهاتر تأمین کنند. در مقابل کارخانه‌داران و فروشندگان سنگ ساختمانی نیز علاقه دارند محصول خود را زودتر به پول نقد تبدیل کنند و اگر نتوانند به‌راحتی سنگ خود را بفروشند، با تبدیل آن به ملک و زمین راحت‌تر می‌توانند معامله انجام دهند. بر همین اساس معامله‌های تهاتری سنگ ساختمانی در بین تأمین‌کننده سنگ‌های ساختمانی و سازندگان و پیمانکاران انجام می‌شود

فواید تهاتر سنگ ساختمانی با ملک و آپارتمان

حتماً که تهاتر سنگ با ملک، زمین و.. فواید متنوعی دارد زیرا خیلی از سازندگان و تأمین‌کنندگان به این معامله‌ها مشغول هستند. اما در ادامه برخی از فواید عیان این نوع معامله‌ها را شرح خواهیم داد:

 • بهتر است بدانید انجام تهاتر سنگ، برای سازندگان ساختمان به نسبت تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان سود بیشتری به همراه خواهد داشت.
 • عمل تهاتر سنگ ساختمانی، از اتلاف وقت و هزینه در راستای ایفای تعهدات و پرداخت دیون به تعداد دفعات زیاد جلوگیری می‌کند.
 • در انجام عملیات تهاتری سنگ ساختمانی، برای دو طرف معامله تضمین بیشتری به‌منظور پرداخت مطالباتشان وجود خواهد داشت.
 • معامله اجناس و مصالح ساختمانی و مخصوصاً سنگ به‌صورت تهاتر منجر به بهبود شرایط به‌منظور انجام فعالیت‌های اقتصادی شده و مشکل کمبود وجه نقد را برطرف خواهد کرد.
 • با انجام معاملات به‌صورت تهاتری در میزان وجه نقد مصرفی صرفه‌جویی خواهد شد.
 • امروزه معامله با قراردادهای تهاتری به یک راه‌حل مناسب تبدیل‌شده است که منجر به افزایش رونق اقتصادی و از بین رفتن رکود و کسادی خواهد شد.
 • تهاتر سنگ ساختمانی، با افزایش قدرت خرید و تقاضا منجر به بیشتر شدن عرضه و تولید خواهد شد و به‌این‌ترتیب کسب‌وکارها رونق پیدا می‌کنند.
 • با انجام عمل تهاتر در مصالح ساختمانی واحدهای مسکونی پروژه راحت‌تر به فروش می‌رسند.
 • تهاتر منجر به رفع مشکلات اقتصادی ساخت‌وساز و کمبود نقدینگی خواهد شد.

روش تهاتر کردن سنگ ساختمانی

تهاتر کردن سنگ ساختمانی روش‌های مختلفی دارد که با توجه به نیاز پروژه می‌توان از هرکدام از آن‌ها استفاده کرد.

 • تهاتر نصب و اجرای سنگ ساختمانی: در این روش ممکن است مصالح توسط خود سازنده تأمین شود و فقط نیاز به نصب و اجرای سنگ نما، سنگ کف و… وجود داشته باشد. حتی ممکن است مصالح را از شخص سومی به‌صورت تهاتری تأمین شود.
 • تهاتر مصالح سنگ ساختمانی: در این روشکه نوعی تهاتر مصالح ساختمانی است، تأمین‌کننده مصالح موردنیاز ساختمان ازجمله سنگ تراورتن یا سنگ‌های دیگر را در اختیار سازنده قرار می‌دهد و سازنده متعهد می‌شود در قبال آن با توجه به نوع قرارداد، ملک، آپارتمان، زمین و…. را در اختیار تأمین‌کننده بگذارد.
 • تهاتر تأمین مصالح تا نصب و اجرا: در این روش از تأمین سنگ تا نصب و اجرای آن در ساختمان به عهده طرف اول معامله یا تأمین‌کننده است. سازنده و پیمانکار نیز فقط متعهد می‌شود در قابل انجام خدمات و دریافت مصالح، ملک یا آپارتمان مورد معامله را در اختیار طرف اول قرار دهد.
سنگ گرانیت چیده شده روی هم
انواع سنگ های گرانیت، تراورتن، مرمر و… تهاتر می شوند

ممکن است روش‌های دیگری نیز برای تهاتر سنگ ساختمانی وجود داشته باشد و یا طی قرارداد فی‌مابین بندهای مختلفی گنجانده شود. البته این شرایط در اصل موضوع تغییری ایجاد نمی‌کند و مهم مبادله کالا به کالایی است که انجام می‌شود.

شرایط و مراحل انجام تهاتر ملک و آپارتمان با سنگ ساختمانی

اولین مورد که باید به آن توجه داشت برآورد هزینه و قیمت نهایی مورد انتظار برای سنگ ساختمان است تا با برآورد قیمت ملک موردنظر برابری کند. زیرا تهاتر نوعی مبادله کالا به کالا است که هر دو طرف معامله باید در آن سود کنند و از معامله خود راضی باشند.

مورد دیگری که باید به آن توجه کرد زمان اجرا پروژه و زمان تحویل گرفتن ساختمان است. درواقع تأمین‌کننده سنگ ساختمانی باید بداند که چه زمانی باید محصول خود را ارائه کند و چه زمانی می‌تواند واحد تهاتر شده مدنظر را دریافت کند.

از دیگر شرایط و مراحل انجام تهاتر ملک با سنگ عبارت‌اند از:

 • یکی از شرایط اصلی در تهاتر، رضایت دو طرف معامله است.
 • برای انجام تهاتر سنگ ساختمان باید عنوان موضوعی که طبق اصول شرعی باشد، انتخاب شود.
 • در قرارداد تهاتر سنگ، میزان بدهی و تعهدی که دو طرف نسبت به یکدیگر دارند باید یکسان و مساوی باشد. در صورت بیشتر بودن بدهی یکی از طرفین مقدار بدهی باید از فردی ساقط شده و به فرد دیگری که طلب بیشتری دارد، پرداخت شود.
 • افرادی که به‌صورت تهاتر به معامله سنگ ساختمانی می‌پردازند باید از شرایط و صلاحیت‌های مورد یاز برخوردار باشند و به عبارتی عاقل و بالغ باشند، چرا که تهاتر با افراد صغیر و محجور ممکن نخواهد بود.
 • سنگ ساختمانی که در تهاتر مورد معامله قرار می‌گیرد باید با ملک، آپارتمان، زمین، خودرو و یا کالای مورد معامله به یک اندازه باشد.
 • ·          فقط افرادی که دارای شرایط لازم برای انجام معامله هستند باید تهاتر را انجام دهند.

در کل مراحل تهاتر کردن سنگ‌های ساختمانی سخت و پیچیده نیست و فقط باید مورد مناسب و قابل‌اطمینان پیدا کنید و سپس در ثبت قرارداد تهاتر دقت لازم را به عمل بیاورید.

سنگ ساختمانی چیست و چه کاربردی در ساختمان دارد؟

سنگ‌ها یادگار هزاران سال فشار و حرارت لایه‌های داخلی زمین به آهک و رسوب هستند. بیش از صد نوع سنگ طبیعی وجود دارد اما تنها از چند نوع به‌خصوص می‌توان به‌عنوان سنگ ساختمانی استفاده کرد.

سنگ نمای ساختمان رومی تهاتری
سنگ ساختمانی در بخش های مختلف ساختمان کاربرد دارد

سنگ‌هایی که برای ساختمان‌سازی استفاده می‌شوند باید در برابر حرارت و تغییرات آب و هوایی مقاوم باشند. قیمت مناسبی داشته باشند. در برابر سایش و خمش که ناشی از عبور زیاد بر روی آن‌ها است مقاوم باشند و از زیبایی و رنگ‌بندی خوبی نیز برخوردار باشند. سنگ‌هایی که این ویژگی‌ها را داشته باشند برای استفاده در ساختمان و بخش‌های مختلف آن مناسب هستند. سنگ‌های ساختمانی در سه بخش ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرند:

 • استفاده از سنگ ساختمانی در بخش داخلی: در بخش‌های داخلی ساختمان از سنگ‌های طبیعی در کف و دیوارها استفاده می‌شود. بسته به نوع سنگ می‌توان از آن در آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام (در کف و دیوار و یا به‌عنوان وان سنگی)، در کف اتاق‌خواب، کف سالن، راه‌پله‌ها، قاب آسانسور، کانتر و… استفاده کرد.
 • استفاده از سنگ ساختمانی در بخش خارجی: عمده استفاده از سنگ‌های ساختمانی در بخش خارجی برای تزئین نمای ساختمان است. راه‌پله‌های ورودی را نیز با این سنگ‌ها تزئین می‌کنند. برای سنگفرش فضاهای باز به‌خصوص تراس نیز سنگ‌های طبیعی بسیار زیبا بوده و رنگ و جلای ویژه‌ای به آن می‌بخشد.
 • استفاده تزئینی از سنگ: از سنگ‌های طبیعی علاوه بر نماکاری یا سنگفرش، جهت تزئین نیز استفاده می‌کنند. ساخت مجسمه‌های سنگی، تزئیناتی مانند: ستون‌ها و گلدان‌های سنگی ازجمله استفاده‌های دیگر سنگ ساختمانی است.

معرفی انواع سنگ ساختمانی قابل تهاتر

در ابتدا باید بیان کنیم که هر نوع سنگ ساختمانی قابل تهاتر است. درواقع نوع سنگ، درجه کیفی سنگ و قیمت آن بستگی به عوامل مختلفی دارد که با توجه به قرارداد تهاتر می‌تواند هرکدام از آن‌ها مورد معامله قرار گیرد.

 • تهاتر سنگ مرمر
 • تهاتر سنگ مرمریت
 • تهاتر سنگ تراورتن
 • تهاتر سنگ گرانیت
 • تهاتر سنگ چینی
 • تهاتر سنگ لایم استون

همه این نوع سنگ‌ها قابل تهاتر با ملک، آپارتمان، زمین، مغازه، خودرو و… هستند و فقط بستگی به شرایط دو طرف قرارداد دارد.

راهرو سنگی با ستون های سنگی
سنگ مرمر

در خرید یا تهاتر سنگ ساختمانی به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر قصد تهیه سنگ ساختمانی در شرایط تهاتری را دارید باید توجه کنید که محصول با کیفیت و مناسبی را تهیه کنید. نکات تهاتری مربوط به قرارداد را نیز باید به دقت رعایت کنید. در خرید تهاتری سنگ به موارد زیر توجه کنید:

 • معدن سنگ: در کشور ما چندین هزار نوع معدن وجود دارد که هر کدام نوع سنگ خاصی را تولید می‌کنند. حال با توجه به اقلیمی که معدن دارد، نوع منطقه آن و آب و هوایی که در آن واقع شده است، می‌تواند سنگ‌های متعددی را تولید کند که هرکدام دارای کیفیت‌های مختلفی هستند.
 • ابعاد سنگ: ابعاد سنگ ساختمانی نیز یک عامل تأثیرگذار بر کیفیت آن است. اگر ابعاد سنگ دقیق باشد و به‌درستی برش خورده باشد، آن سنگ باکیفیت به شمار می‌رود.
 • میزان جذب آب سنگ ساختمانی: میزان جذب آب در سنگ‌های ساختمانی یک مسئله مهم محسوب می‌شود. هر چه که سنگ ساختمانی میزان جذب آب کمتری داشته باشد، از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود.
 • ساب و براق بودن سنگ: معیار دیگر جهت سنجش کیفیت سنگ‌ها، ساب سنگ است. ساب زدن سنگ هر چه بهتر و بیشتر انجام شود، سنگ براق‌تر و روشن‌تر خواهد بود. این نوع سنگ درخشندگی بیشتری دارد و در ساختمان، زیبایی خیره‌کننده‌ای را ایجاد می‌کند.
 • عدم وجود عیوب سطحی روی سنگ: زمان خرید یا تهاتر سنگ ساختمانی، سنگی را با کیفیت تلقی می‌کنیم که عیب ظاهری نداشته باشد. منظور از وجود عیوب سطحی بر روی سنگ، لب‌پریدگی، تاب خوردگی سنگ و یا خراش زیاد و مشخص آن است.
 • نوع فرآوری سنگ ساختمانی: نحوه و نوع فرآوری سنگ ساختمانی نیز می‌تواند یک عامل تأثیرگذار مهم بر کیفیت سنگ باشد و در زمان تهاتر باید به آن دقت کنید. در فرآوری سنگ‌های ساختمانی از رزین، تور اپوکسی و یووی استفاده می‌شود. هر چه که این مواد در هر مرحله باکیفیت‌تر باشند سنگ باکیفیت‌تر خواهد بود.
 • بسته‌بندی و حمل سنگ ساختمانی: هرچقدر هم که سنگ باکیفیت بالایی تولید و فرآوری شود، اگر نحوه بسته‌بندی و حمل سنگ ساختمانی به‌صورت نادرستی انجام شود، سنگ بی‌کیفیت شده و یا حتی از بین می‌رود. البته خود حمل‌ونقل سنگ نیز می‌تواند از نکاتی باشد که در زمان ثبت قرارداد تهاتر سنگ باید به آن توجه کرد.
نقشه های ساختمانی - تهاتر سنگ با ملک
در زمان تهاتر سنگ با ملک باید به ارزش هر دو کالا دقت کرد

آگهی و معامله‌های تهاتر سنگ ساختمانی در تهاتر ایران

تهاتر ایران مرجع یافتن آگهی‌ها و فرصت‌های تهاتر در صنعت ساختمان‌سازی ایران است. در اینجا می‌توانید فرصت‌های مختلفی برای یافتن امکان تهاتر محصولات خود پیدا کنید. از تهاتر آجر، تهاتر بتن، تهاتر میلگرد و… گرفته تا هر محصول دیگری که نیاز داشته باشید را می‌توانید اینجا پیدا کنید

تهاتر ایران نیز در تلاش است با افزایش معامله‌های تهاتری، رونق را به صنعت ساختمان کشور بیاورد. اگر برای ساخت ساختمان با کمبود نقدینگی مواجه هستید، برای تهیه سنگ ساختمانی موردنیاز به دنبال شرکت‌هایی باشید که سنگ ساختمانی موردنیاز شما را به‌صورت معامله تهاتری در اختیارتان قرار می‌دهد. تهاتر اینجاست تا کار را برای شما آسان کند.

در شرایطی که امکان نقد کردن دارایی وجود ندارد، و وجه نقد نیز به مقدار کافی در دسترس نیست مثل شرایطی که کشور تحریم بوده و جابه‌جایی پول مشکل است، افراد به تهاتر روی می‌آورند. در صنعت ساختمان‌سازی کلیه فعالیت‌هایی که با سنگ مثل صنعت طلا و جواهر در ارتباط است، به‌جای پرداخت وجه نقد از این عمل استفاده شده و بسیار پررونق است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا