تهاتر میلگرد و آرماتور و هر آنچه در مورد آن باید بدانید

تهاتر میلگرد و آرماتور و هر آنچه در مورد آن باید بدانید

یکی از راه‌هایی که سازندگان توسط آن میلگرد موردنیاز پروژه ساختمانی خود را تأمین می‌کنند، تهاتر میلگرد است. با این روش سازنده به میلگرد و آرماتور موردنیاز خود برای ساخت‌وساز می‌رسد. در عوض تأمین‌کننده میلگرد و آرماتور نیز در ازای محصول خود یک یا چند واحد آپارتمانی از پروژه در حال ساخت یا پروژه‌های تکمیل شده سازنده را به دست می‌آورد. معامله‌ای دو سر سود که هر دو طرف آن از این معامله استفاده خود را خواهند برد.

تهاتر میلگرد در وضع مالی و اقتصادی امروز جامعه به علت فقدان نقدینگی، سرمایه‌گذاران و کارفرماها ترجیح می‌دهند در برابر خدمات و مصالح ساختمانی، یک یا چند واحد از ملک‌های زیر تملک خود را واگذار کنند و در مقابل برای تهیه مصالح پولی ندهند. در این مقاله از سایت ایران تهاتر می‌خواهیم در رابطه با تهاتر میلگرد در مقوله ساختمان بیشتر توضیح دهیم و کمی موارد و شرایط این‌گونه معاملات را بررسی کنیم.

میلگرد چیست و چه کاربردی در ساختمان دارد

قبل از اینکه به تهاتر میلگرد بپردازیم بد نیست کمی با این مصالح و همچنین کاربرد آن در ساختمان آشنا شویم. در میان مصالح فلزی ساختمانی قابل تهاتر، حتماً اسم تهاتر میلگرد را شنیده‌اید و مقداری اطلاعات در مورد این محصول ساختمانی دارید. با افزایش و کاهش قیمت میلگرد در هزینه‌های ساخت‌وساز نیز تغییرات چشمگیری ایجاد می‌شود زیرا در این دوره ساخت‌وسازها، میلگردها نقش اساسی دارند و از سقف تا کف و مورداستفاده قرار می‌گیرند.

میلگرد همراه با بتن، ساختار و پی ساختمان را حفظ می‌کند. درواقع پیمانکار با کمک میلگرد، ستون‌های ساختمان را آرماتوربندی می‌کند و بتن این ستون‌ها را محکم می‌کند. میلگرد از نظر ظاهری نظر ظاهری به سه دسته ساده، آجدار و آجدار پیوسته (کلاف) تقسیم می‌شوند. از نظر انواع میلگرد نیز در شش دسته قرار می‌گیرند که شامل اپوکسی پوشش داده شده، اروپایی، گالوانیزه، فولاد کربن، فایبرگلاس لیمر و فولاد ضدزنگ می‌شود.

کارگران روی ساختمان نیمه ساز مشغول کار
تهاتر میلگرد با ملک از انواع معاملات تهاتری است

بتن محصولی است که در تمامی ساختمان‌ها به کار می‌رود ولی دارای ضعفی چشمگیر است که آن، عدم مقاومت بتن در برابر نیروهای کششی و چرخشی است ازاین‌رو، میلگرد نقش موثری در برطرف کردن این ضعف دارد و باعث تقویت بتن در برابر نیروی زلزله می‌شود و از ترک و شکستگی بتن جلوگیری می‌کند.

میلگرد به‌صورت کلاف، شاخه و شبکه‌های جوش داده شده یا بافته شده برای مصرف در ساختمان عرضه می‌شود و بر اساس قطر اسمی (قطر اسمی: معادل قطر دایره هم مساحت با سطح میلگرد برحسب میلی‌متر است) معرفی می‌شود.

معنای تهاتر در بازار میلگرد چیست

گر به صورت ساده بخواهید بدانید تهاتر چیست؟ معنای لغوی تهاتر تبادل کالا، مساوی و برابر شدن یا معاملات پایاپای است. در این موارد تعهدات طرفین به‌صورت برابر به یکدیگر بدهکار و بستانکار می‌شوند این‌گونه که هم درخواست‌های طرف مقابل را ایفا می‌کنند و هم در مقابل به هم دینی ندارند.

به‌عبارت‌دیگر تهاتر همان ایفای تعهد است و به‌عبارتی‌دیگر معاوضه کالا با کالا یا خدمات و در آن مبادلات نقدی وجود ندارد. یکی از مواردی که امروزه به‌صورت زیاد رواج دارد تهاتر میلگرد است که بسیاری از کارفرما و سرمایه‌گذاران به دنبال شرکت‌هایی هستند که عملیات و معاملات تهاتر میلگرد انجام می‌دهند.

اگر می‌خواهید مصالح موردنیاز خود را، تهاتر کنید و یا اگر تولیدکننده‌ای هستید که تمایل به تهاتر دارید.

در سال‌های اخیر تهاتر کردن مصالح ساختمانی با ملک موردتوجه بسیاری از افراد و شرکت‌ها قرارگرفته است زیرا این کار باعث رونق ساخت‌وساز شده و از رکود در این بخش از صنعت کشور جلوگیری می‌کند. تهاتر کردن آرماتور و میلگرد از این قاعده جدا نیست و بسیاری از افراد به دنبال این‌گونه معامله‌ها هستند.

در این‌گونه تهاتر که نوعی از تهاتر قراردادی است، تأمین‌کننده میلگرد و آرماتور تعهد می‌دهد که تمام میلگرد موردنیاز برای اسکلت پروژه ساختمانی را تأمین کند. در عوض سازنده و پیمانکار نیز متعهد می‌شود به ازای دریافت میلگرد، آپارتمان یا ملکی را به نام تأمین‌کننده میلگرد بزند. به این صورت مبادله کالا به کالا رخ می‌دهد و تهاتر میلگرد با ملک انجام می‌شود.

فواید و مزایای تهاتر میلگرد

تهاتر کردن میلگرد یک شیوه منصفانه پرداخت است و یکی از نهادها برای جلوگیری از اتلاف فرایند، پرداخته‌ای متقابل خواهند داشت. در مواردی که رقم مورد تهاتر کمتر از ملک موردنظر باشد با برگرداندن الباقی ارزش به‌صورت نقد به سازنده کمک و در این شرایط می‌توان برای درصد تهاتر شرایط بهتری قائل بود. برای جلوگیری از اتلاف هزینه، وقت و خطرهای ناشی از انتقال اموال همانند سرقت و مفقود شدن است به همین علت برای مبادلات بزرگ اتاق تهاتر تأسیس می‌شود.

پروژه ساختمانی نیمه کاره آماده برای تهاتر میلگرد
پروژه‌های نیمه ساز بسیاری پیدا می‌شوند که آماده برای تهاتر میلگرد هستند

تهاتر میلگرد را مدنظر بگیرید برای تأمین مصالح ساختمانی یک ملک در طرف مقابل برای انجام تهاتر می‌توان از واحدهای همان ملک برای پرداخت هزینه میلگرد مدنظر قرار داد یا وسیله نقلیه و حتی ملکی در شهرهای دیگر و تمام تعدد موارد برای تهاتر میلگرد بستگی به رتبه مالی و اعتباری ملک یا وسیله مقابل با تهاتر میلگرد است که توافق طرفین قرارداد هم مشروط بر تمام موارد ذکرشده است،

نوع دیگری از تهاتر وجود دارد به اسم تهاتر اعتباری که شخص در مقابل دریافت مصالح ساختمانی نوعی اعتبار دریافت می‌کند که در پروژه بعدی در ازای پرداخت نقدینگی از اعتبار خود استفاده می‌کند.

مراحل تهاتر میلگرد با ملک، ساختمان، آپارتمان و…

معاملات تهاتر میلگرد به این‌گونه است که اول مقدار و برآورد هزینه میلگرد مصرفی و درخواست شده مورد محاسبه و بررسی قرار می‌گیرد و بعد از مشخص شدن کالای مورد تهاتر در برابر تهاتر میلگرد مثلاً یک واحد یا چند واحد مسکونی کارشناسی برای برآورد قیمت ملک تعیین می‌شود و کارشناسی آن مورد بررسی قرار داده می‌شود و بعد از توافق‌های اولیه ادامه روند تهاتر میلگرد انجام می‌شود.

نوع دیگر تهاتر میلگرد هم وجود دارد که در برابر مصالح ساختمانی انجام می‌شود. مثلاً میلگرد به جای واحد مسکونی یا تجاری، زمین یا ملک کلنگی مورد تهاتر قرار می‌گیرد که تمام این موارد بستگی به توافق طرفین قرارداد دارد.

محاسبه قیمت تهاتر میلگرد

هزینه و قیمت میلگردها که بر اساس آن ارزش معامله تهاتر میلگرد مشخص می‌شود. توازن قیمت تهاتر میلگرد به عوامل ثابتی ارتباط ندارد عمده تغییرات قیمت این محصول به ارز، اوضاع اقتصادی کشور و… مربوط است. درواقع با افزایش قیمت آهن، قیمت میلگرد نیز افزایش پیدا می‌کند. تولیدکنندگان عمده میلگرد در ایران کارخانه ذوب آهن اصفهان است که طبق استاندارد روسیه عمل می‌کند به سه نوع دسته‌بندی می‌شود که قیمت‌های مختلفی دارد.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان نیز یکی از سازندگان میلگرد در ایران است و قیمت محصولات آن را می تواند در سایتش مشاهده کرد.

انواع مدل‌های تهاتر میلگرد

مدل‌های مختلفی برای تهاتر کردن میلگرد وجود دارد و فقط معطوف به تهاتر ملک نمی‌شود. در ادامه نمونه‌های متنوع از این نوع تهاتر را بیان می‌کنیم:

 • تهاتر میلگرد با مصالح ساختمانی
 • تهاتر واحد ساختمانی با میلگرد
 • تهاتر ملک با خدمات اجرا آرماتور
 • تهاتر میلگرد با مغازه و واحد تجاری
 • تهاتر میلگرد با باغ و ویلا و زمین
 • تهاتر میلگرد با و ارز و دلار
 • تهاتر میلگرد با واحد در حال ساخت
 • و…
با تهاتر میلگرد می توان صاحب ملک و آپارتمان شد
با تهاتر میلگرد و تهاتر آرماتور می توان صاحب ملک و آپارتمان خود شوید.

قوانین و نکات حقوقی قابل استفاده در تهاتر میلگرد

 • تهاتر قضایی: در معاملاتی که بین دو طرف اختلاف وجود داشته باشد و در نتیجه به عدم توافق منجر شود به تصمیم‌گیری قاضی ارجاع داده می‌شود. در این مورد، دادگاه پس از جمع‌آوری اطلاعات، شرایط تهاتر اعلام می‌کند. در این شرایط ممکن است تهاتر میلگرد اتفاق بیافتد البته به رأی دادگاه بستگی دارد.
 • تهاتر قهری: در این نوع تهاتر دو طرف در هیچ زمینه‌ای دخول ندارد و تعیین‌کننده موضوع تهاتر و وسیله مورد تهاتر فقط قانون است و هیچ طرفی حق دخالت ندارد.
 • تهاتر قراردادی: این نوع تهاتر مخالف تهاتر قهری است و در صورتی است که طرفین توانایی و امکانات تهاتر قهری را دارا نباشد و خود طرفین تعیین‌کننده کالای مورد تهاتر و قوانین آن هستند، خود طرفین تعیین‌کننده مکان یا نوع تهاتر هستند. برای نمونه مثلاً سازنده‌ای نیاز به مصالح ساختمانی مثل میلگرد دارد. اما نقدینگی‌ای که موردتوجه فروشندگان میلگرد باشد ندارد درنتیجه به تهاتر رجوع می‌کند و در برابر دریافت میلگرد چند واحد مسکونی یا اداری و از همان ساختمان یا ملک دیگر در برابر تهاتر میلگرد مورد معامله قرار می‌دهد.

شرایط قراردادهای تهاتر میلگرد

 • عاقل و بالغ بودن دو طرف و همچنین رضایت افراد. بستن قرارداد با افرادی که منع قانونی ندارند.
 • تهاتر میلگرد در مواردی که منع قانونی دارد همانند تهاتر اسلحه ممنوع بوده و یا ممنوعیت قانونی و شرعی داشته باشد.
 • اگر مقدار بدهی یک طرف به شخص مقابل بیشتر باشد مقداری که در قرارداد مساوی است زاید شده و باقی مانده به طرفی که طلب زیادتری دارد پرداخت می‌شود.
 • عقد قرارداد باید توسط فردی که مالک بدهی است انجام پذیرد و جاری کردن قرارداد تهاتر میلگرد باید به‌وسیله افرادی صورت پذیرد که لیاقت و صلاحیت لازم برای جاری کردن قرارداد را داشته باشند.
 • بیشترین منفعت تهاتر میلگرد برای ساخت‌وساز کننده است چون تولیدکننده یا تهاتر کننده میلگرد باید به تعهد خود در وقت مشخص عمل کند و اگر عمل نکند تعهد طرف مقابل کامل نمی‌شود و از اجرای دین ساخت‌وساز کننده متصل به شرایط و زمان تحویل میلگرد تولیدکننده پروژه است. توجه به این نکات تهاتر در پروژه‌های بزرگ بسیار قابل‌توجه است.
 • باید تولیدکننده برای تأمین کالای تهاتر مثلاً تهاتر میلگرد از منابع اعتباری و مالی خود هزینه کند که در بیشتر موارد با توجه به عدم هماهنگی زمانی و تعهدی، شخص مقابل زمان زیادتری را علاوه بر زمان مشخص شده و مورد محاسبه شده برای این موضوع باید منتظر بگیرد.
 • انواع تهاترهای میلگرد و از این قبیل مصالح فلزی وجود دارد که در اجناس یا کالاها طرفین موارد مختلفی می‌توان مدنظر گرفت و قوانین انواع تهاتر بر اساس توافق طرفین قرارداد لحاظ می‌شود.
 • تهاتر میلگرد از هر لحاظ به منفعت و سود سازندگان ساختمانی است. زیرا سازنده درخواست تهاتر میلگرد را می‌دهد و این سازنده میلگرد است که باید از تمام شرایط گذر کند و در صورت لزوم به تحویل میلگرد، در زمان مشخص و تعیین شده است.
پروژه نیمه ساز ساختمانی در غروب آفتاب

تهاتر انواع میلگرد در تهاتر ایران

بسیاری از تولیدکنندگان و واردکنندگان میلگرد و یا اجراکنندگان آرماتور اولین هدفی که دارند این است که محصول یا خدمات خود را به فروش برسانند. در مقابل نیز پیمانکاران در تلاش‌اند پروژه خود را به‌خوبی تأمین کرده و آن را با بهترین متریال تکمیل کنند و بفروشند.

در این میان گاهی به دلیل کمبود نقدینگی ممکن است کار پیمانکار متوقف شود و یا محصول تولیدکننده در انبار باقی بماند و فروش نرود. در این زمان است که تهاتر کردن مصالح ساختمانی مورد توجه قرار می‌گیرد.

پس اگر تأمین‌کننده میلگرد هستید و قصد تهاتر میلگرد با ملک را دارید و یا به دنبال تهیه میلگرد برای پروژه ساختمانی خود هستید و می‌خواهید بیشتر با این نوع مصالح آشنا شده و بدانید در موقع تهاتر ملک با میلگرد چه چیزهایی را مدنظر قرار دهید، تهاتر ایران می‌تواند به شما کمک کند.

در زمان تهاتر میلگرد ساختمان به چه نکاتی باید توجه کرد

اولین مورد که باید به آن توجه داشت برآورد هزینه و قیمت نهایی مورد انتظار برای میلگرد و آرماتور ساختمان است تا با برآورد قیمت ملک موردنظر برابری کند. زیرا تهاتر نوعی مبادله کالا به کالا است که هر دو طرف معامله باید در آن سود کنند و از معامله خود راضی باشند.

کارگران در حال آرماتور بندی ستون ساختمان نیمه ساز
از تهاتر آرماتور بندی تا تهاتر میلگرد با ملک قابل انجام است

مورد دیگری که باید به آن توجه کرد زمان اجرا پروژه و زمان تحویل گرفتن ساختمان است. درواقع تأمین‌کننده میلگرد باید بداند که چه زمانی باید محصول خود را ارائه کند و چه زمانی می‌تواند واحد تهاتر شده مدنظر را دریافت کند.

نوع کالای درخواستی، مقدار درخواستی، نحوه تسویه‌حساب که تماماً دریافت ملک باشد و یا بخشی از هزینه به‌صورت نقدی تسویه شود و از این موارد جز مسائلی است که در زمان تهاتر ملک با میلگرد باید به آن توجه داشت.

به همین دلیل مالکان ساختمان، انبوه‌سازان، مصالح‌فروشان، تولیدکنندگان و حتی سایر صنعت گران در این زمینه وارد معامله یا معاوضه و به‌اصطلاح تهاتر با تولیدکنندگان و فروشندگان میلگرد می‌شوند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا