تهاتر کابینت چیست؟ «نکات کلیدی تهاتر انواع کابینت»

تهاتر کابینت چیست؟ «نکات کلیدی تهاتر انواع کابینت»

تهاتر کردن کابینت یکی از انواع روش هایی است که سازندگان و پیمانکاران برای تامین کابینت های ساختمان خود از این روش استفاده می کنند. حتماً شما هم در مورد تهاتر کابینت آشپزخانه ساختمان شنیده‌اید. اتفاقی که باعث می‌شود رونق در بخش ساخت‌وساز کشور بیشتر شود. زیرا در شرایط کنونی جابجایی پول کار پیچیده‌ای است و خیلی وقت‌ها مقدار نقدینگی شرکت‌های بزرگ ساختمانی هم به‌قدری نیست که بتوانند تمام هزینه‌ها را پوشش دهند. به همین دلیل است که خیلی از شرکت‌ها، سازندگان، پیمانکارها و حتی بسازوبفروش‌ها سعی می‌کنند مصالح موردنظر خود را تهاتر کنند.

تهاتر کابینت آشپزخانه نیز درست مانند همین معاملات تهاتری در صنعت ساختمان بسیار خواهان دارد. حالا اینکه تهاتر کابینت آشپزخانه با ملک باشد، تهاتر کابینت آشپزخانه با خودرو باشد و یا با سایر کالاهای قیمتی، مسئله‌ای است که در قراردادهای تهاتری مشخص می‌شود. در این مقاله تهاتر کابینت را بررسی می‌کنیم و در مورد شرایط، ضوابط، روش‌های تهاتر کابینت آشپزخانه با زمین، ملک، آپارتمان و…. توضیح می‌دهیم. همچنین در مورد بهترین روش‌های تهاتر کابینت صحبت خواهیم کرد.

منظور از تهاتر کردن کابینت چیست؟

تهاتر در لغت به معنی مبادله پایاپای است. در این معاملات طرفین معامله در قبال دریافت یک کالا، کالای دیگری را طبق توافق طرفین واگذار می‌کنند. به‌طور کل به معاملاتی که هیچ‌گونه ابزار معاملاتی در آن استفاده نمی‌شود.

از تجهیزات مهم ساختمانی که در تمامی ساختمان‌ها و در فضاهای مختلف شاهد استفاده از آن هستیم، کابینت است. کابینت به دلیل کاربری بسیار بالایی که در ساختمان دارد، به همین تناسب در معاملات تهاتری مصالح ساختمانی نیز بسیار مورد معامله قرار می‌گیرد.

خیلی از سازندگان ترجیح می‌دهند بدون استفاده از پول، کابینت آشپزخانه را با کمک تهاتر تأمین کنند. در مقابل سازندگان کابینت نیز علاقه دارند محصول خود را زودتر به پول نقد تبدیل کنند. بر همین اساس معامله‌های تهاتری کابینت در بین سازندگان کابینت آشپزخانه‌های ساختمانی و پیمانکاران انجام می‌شود

فواید تهاتر کابینت با ملک و آپارتمان

حتماً که تهاتر کابینت آشپزخانه با ملک، زمین و.. فواید متنوعی دارد زیرا خیلی از سازندگان و تأمین‌کنندگان به این معامله‌ها مشغول هستند. اما در ادامه برخی از فواید عیان این نوع معامله‌ها را شرح خواهیم داد:

 • انجام تهاتر کابینت آشپزخانه، برای سازندگان ساختمان به نسبت تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان سود بیشتری به همراه خواهد داشت.
 • عمل تهاتر کابینت، از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری می‌کند.
 • در انجام عملیات تهاتری کابینت، برای دو طرف معامله تضمین بیشتری به‌منظور پرداخت مطالباتشان وجود خواهد داشت.
 • معامله اجناس و  کابینت های ساختمان به‌صورت تهاتر منجر به بهبود شرایط به‌منظور انجام فعالیت‌های اقتصادی شده و مشکل کمبود وجه نقد را برطرف خواهد کرد.
 • با انجام معاملات به‌صورت تهاتری در میزان وجه نقد مصرفی صرفه‌جویی خواهد شد.
 • امروزه معامله با قراردادهای تهاتری به یک راه‌حل مناسب تبدیل‌شده است که منجر به افزایش رونق اقتصادی و از بین رفتن رکود و کسادی خواهد شد.
 • تهاتر کابینت، با افزایش قدرت خرید و تقاضا منجر به بیشتر شدن عرضه و تولید خواهد شد و به‌این‌ترتیب کسب‌وکارها رونق پیدا می‌کنند.
 • با انجام عمل تهاتر، واحدهای مسکونی پروژه نیز راحت‌تر به فروش می‌رسند.
 • تهاتر منجر به رفع مشکلات اقتصادی ساخت‌وساز و کمبود نقدینگی خواهد شد.

روش تهاتر کردن کابینت

تهاتر کردن کابینت روش‌های مختلفی دارد که با توجه به نیاز پروژه می‌توان از هرکدام از آن‌ها استفاده کرد.

 • تهاتر ساخت و اجرای کابینت: در این روش تمامی موارد از لوازم مورد نیاز، یراق آلات و همچنین ساخت و نصب کابینت توسط طرف اول قرارداد انجام می شود و در عوض طرف دوم قرارداد متعهد می شود که یک یا چند واحد را در اختیار طرف اول قرار دهد.
 • تهاتر لوازم کابینت: در این روش تهاتر، تأمین‌کننده لوازم و تجهیزات مورد نیاز را تهاتر می کند. در واقع ورق های ام دی اف، یراق آلات و…. توسط تامین کننده تامین می شود و در ازای آن واحد آپارتمان و ملک تحویل می گیرد. سازنده ساختمان نیز ساخت و نصب کابینت را به شخص دیگری واگذار می کند.

ممکن است روش‌های دیگری نیز برای تهاتر کابینت وجود داشته باشد و یا طی قرارداد فی‌مابین بندهای مختلفی گنجانده شود. البته این شرایط در اصل موضوع تغییری ایجاد نمی‌کند و مهم مبادله کالا به کالایی است که انجام می‌شود.

شرایط و مراحل انجام تهاتر ملک و آپارتمان با کابینت

اولین مورد که باید به آن توجه داشت برآورد هزینه و قیمت نهایی مورد انتظار برای کابینت‌های ساختمان است تا با برآورد قیمت ملک موردنظر برابری کند. زیرا تهاتر نوعی مبادله کالا به کالا است که هر دو طرف معامله باید در آن سود کنند و از معامله خود راضی باشند.

مورد دیگری که باید به آن توجه کرد زمان اجرا پروژه و زمان تحویل گرفتن ساختمان است. درواقع سازنده کابینت باید بداند که چه زمانی باید محصول خود را ارائه کند و چه زمانی می‌تواند واحد تهاتر شده مدنظر را دریافت کند.

از دیگر شرایط و مراحل انجام تهاتر ملک با کابینت آشپزخانه عبارت‌اند از:

 • یکی از شرایط اصلی در تهاتر، رضایت دو طرف معامله است.
 • برای انجام تهاتر کابینت آشپزخانه ساختمان باید عنوان موضوعی که طبق اصول شرعی باشد، انتخاب شود.
 • در قرارداد تهاتر کابینت آشپزخانه، میزان بدهی و تعهدی که دو طرف نسبت به یکدیگر دارند باید یکسان و مساوی باشد. در صورت بیشتر بودن بدهی یکی از طرفین مقدار بدهی باید از فردی ساقط شده و به فرد دیگری که طلب بیشتری دارد، پرداخت شود.
 • افرادی که به‌صورت تهاتر به معامله کابینت می‌پردازند باید از شرایط و صلاحیت‌های مورد یاز برخوردار باشند و به عبارتی عاقل و بالغ باشند، چرا که تهاتر با افراد صغیر و محجور ممکن نخواهد بود.
 • کابینت که در تهاتر مورد معامله قرار می‌گیرد باید با ملک، آپارتمان، زمین، خودرو و یا کالای مورد معامله به یک اندازه باشد.
 • ·          فقط افرادی که دارای شرایط لازم برای انجام معامله هستند باید تهاتر را انجام دهند.

در کل مراحل تهاتر کردن کابینت آشپزخانه‌های ساختمانی سخت و پیچیده نیست و فقط باید مورد مناسب و قابل‌اطمینان پیدا کنید و سپس در ثبت قرارداد تهاتر دقت لازم را به عمل بیاورید.

معرفی انواع کابینت قابل تهاتر

در ابتدا باید بیان کنیم که هر نوع کابینت قابل تهاتر است. درواقع نوع کابینت و جنس آن، درجه کیفی کابینت و قیمت آن بستگی به عوامل مختلفی دارد که با توجه به قرارداد تهاتر می‌تواند هرکدام از آن‌ها مورد معامله قرار گیرد.

 • تهاتر کابینت آشپزخانه
 • تهاتر کابینت کمد دیواری
 • تهاتر کابینت دکوراسیون

همه این نوع کابینت ها و ام دی اف ها قابل تهاتر با ملک، آپارتمان، زمین، مغازه، خودرو و… هستند و فقط بستگی به شرایط دو طرف قرارداد دارد.

در خرید یا تهاتر کابینت به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر قصد تهیه کابینت در شرایط تهاتری را دارید باید توجه کنید که محصول با کیفیت و مناسبی را تهیه کنید. در خرید تهاتری کابینت به موارد زیر توجه کنید:

 • جنس کابینت: جنس کابینت بسیار مهم است. اینکه کابینت ام دی اف، ممبران، وکیوم، نئوپان و…. باشد بستگی به خواسته شما و تامین کننده خواهد داشت.
 • ابعاد کابینت آشپزخانه: ابعاد کابینت نیز یک عامل تأثیرگذار بر کیفیت آن است. ممکن است هر واحد ساختمانی متراژ متفاوتی نیاز داشته باشد.
 • عدم وجود عیوب سطحی روی کابینت آشپزخانه: زمان خرید یا تهاتر کابینت، کابینت آشپزخانه را با کیفیت تلقی می‌کنیم که عیب ظاهری نداشته باشد. منظور از وجود عیوب سطحی بر روی کابینت آشپزخانه، لب‌پریدگی، تاب خوردگی صفحه و یا خراش زیاد و مشخص آن است.

آگهی و معامله‌های تهاتر کابینت در تهاتر ایران

تهاتر ایران مرجع یافتن آگهی‌ها و فرصت‌های تهاتر در صنعت ساختمان‌سازی ایران است. در اینجا می‌توانید فرصت‌های مختلفی برای یافتن امکان تهاتر محصولات خود پیدا کنید. از تهاتر آجر، تهاتر بتن، تهاتر میلگرد و… گرفته تا هر محصول دیگری که نیاز داشته باشید را می‌توانید اینجا پیدا کنید

تهاتر ایران نیز در تلاش است با افزایش معامله‌های تهاتری، رونق را به صنعت ساختمان کشور بیاورد. اگر برای ساخت ساختمان با کمبود نقدینگی مواجه هستید، برای تهیه کابینت موردنیاز به دنبال شرکت‌هایی باشید که کابینت موردنیاز شما را به‌صورت معامله تهاتری در اختیارتان قرار می‌دهد. تهاتر اینجاست تا کار را برای شما آسان کند.

در شرایطی که امکان نقد کردن دارایی وجود ندارد، و وجه نقد نیز به مقدار کافی در دسترس نیست مثل شرایطی که کشور تحریم بوده و جابه‌جایی پول مشکل است، افراد به تهاتر روی می‌آورند. در صنعت ساختمان‌سازی کلیه فعالیت‌هایی که با کابینت آشپزخانه مثل صنعت طلا و جواهر در ارتباط است، به‌جای پرداخت وجه نقد از این عمل استفاده شده و بسیار پررونق است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا